Laserowa korekcja wzroku

Do zabiegu powinny przystąpić przede wszystkim osoby, których wada wzroku jest w miarę ustabilizowana. Ponadto, gdy oko już nie rośnie i nie zmienia rozmiaru, wykonanie zabiegu jest całkowicie bezpieczne i naturalne. Dlatego, idealnymi kandydatami do odbycia takiej korekcji oczu, są osoby od 21 do 55 roku życia.
Przy użyciu lasera koryguje się zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność. Obie te wady można także korygować w przypadku astygmatyzmu.

Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekty wzroku?

Poza wiekiem pacjentów, konieczne jest przestrzeganie szeregu innych norm oraz zasad wykonywania zabiegu. Niezwykle istotne jest, aby nie wykonywać zabiegu na pacjentach, którzy cierpią na inne choroby oczu takie jak zaćma, jaskra czy odwarstwianie się siatkówki. Dodatkowo, jeżeli wada wzroku nie jest stabilna, niewskazane jest wykonanie laserowej korekcji oczu. Wszelkie zakaźne i zapalne stany oczu również dyskwalifikują pacjenta.
Co ciekawe – i niezwykle ważne – osoby, które do końca nie pozbyły się opryszczki, również nie mogą skorzystać z tej dziedziny okulistyki. Oczywistym jest fakt, że nie wolno wykonywać zabiegu pacjentowi, który ma opryszczkę w zaawansowanym stadium.
Wszelkie schorzenia o podłożu reumatologicznym, autoimmunologicznym oraz neurologicznym, również stanowią jedno z głównych przeciwwskazań.
Schorzenia endokrynologiczne oraz metaboliczne takie jak cukrzyca, choroby tarczycy oraz nadnerczy, to dodatkowe elementy, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.
Innym przeciwwskazaniem, jest wszczepiony rozrusznik serca.
Białaczka oraz różnego rodzaju skazy, to choroby wchodzące w skład schorzeń hematologicznych. Wykluczają one wzięcie udziału w zabiegu.

Uważaj na te choroby!

Ważny jest także rodzaj schorzeń laryngologicznych oraz stomatologicznych. Jakiekolwiek choroby uszu, nosa, gardła czy zębów, stanowią jedne z głównych przeciwwskazań. Ogniska zapalne i chore części głowy, dyskwalifikują pacjenta. Nawet zwykły trądzik może prowadzić do poważnych powikłań.
Istotną grupą przeciwwskazań są uzależnienia. Nadmierne i częste spożywanie alkoholu, narkotyków oraz innych niebezpiecznych używek, nie pozwala nam skorzystania z zabiegu. Alergia w poważnej fazie niezależnie od rodzaju, także może przyczynić się do powstania powikłań.
Trzeba również poruszyć jeden z ważniejszych przeciwwskazań do wielu operacji, zabiegów czy badań – jest to ciąża, karmienie piersią oraz okres menstruacji. Kobiety, które przechodzą ten stan, absolutnie nie mogą poddać się operacji laserowej korekty wzroku.
Nie można pominąć stanów drgawek, psychoz, zaburzeń psychogennych oraz padaczki. Są to choroby dość poważne, które także znajdują się na długiej liście przeciwwskazań.

Korekta laserowa wzroku jest bezpiecznym zabiegiem, jednak w przypadkach wyżej wymienionych chorób i schorzeń, operacja taka może poważnie szkodzić zdrowiu. Okuliści oraz lekarze, przed przystąpieniem do rezerwowania zabiegu dla pacjenta, muszą przeprowadzić z nim bardzo szczegółowy wywiad oraz zrobić wszelkie badania, które wykluczą obecność powyższych chorób.