Do czego służy foropter?

badanie oczy

Foropter to jedno z najstarszych, choć w dalszym ciągu bardzo popularnych narzędzi pracy lekarza okulisty. Choć z punktu widzenia pacjenta przypomina raczej kosmiczne narzędzie tortur, w rzeczywistości jest bardzo dokładnym narzędziem do pomiaru wad wzroku. Specjaliści korzystający na co dzień z foropterów przyznają zgodnie, że to właśnie te niepozorne manualne urządzenia gwarantują dokładne i wiarygodne badanie wzroku, choć oczywiście pacjenci często wierzą, że komputer poradziłby sobie równie dobrze. Do czego można wykorzystać foropter, kiedy należy go zastosować i gdzie okuliści zaopatrują się w tego typu urządzenia?

Czym jest foropter

Foroptery to zarówno manualne jak i automatyczne urządzenia stosowane powszechnie w okulistyce i optometrii w celu oszacowania i określenia wad wzroku. Pierwsze foroptery pojawiły się na świecie za sprawą Henrego DeZenga na początku XX wieku, przypominając wówczas dość nietypowo rozbudowane okulary z przekładniami pozwalającymi nakładać na siebie soczewki o różnej mocy. Dostępne w foroptrze soczewki sferyczne dodatnie, ujemne i cylindryczne umożliwiały ocenienie wady wzroku pacjenta i dopasowanie idealnych dla jego wzroku parametrów okularów korekcyjnych, dzięki którym ten mógł widzieć prawidłowo w każdej odległości. Dziś, choć foroptery manualne w dalszym ciągu stanowią częsty dodatek do gabinetów okulistycznych, równie popularną opcją są foroptery elektroniczne.

Te ostatnie to w rzeczywistości pełnoprawne komputery, które badają oko pacjenta sprawdzając jego reakcję na punkty i odległości, dopasowując soczewkę do tego, co oko jest w stanie zobaczyć. Foropter elektroniczny podaje po zakończonym badaniu uśredniony wynik swoich pomiarów, na podstawie którego możliwe byłoby w teorii wystawienie recepty na okulary korekcyjne. Dobrzy okuliści wiedzą jednak, że foroptery elektroniczne nie uwzględniają indywidualnych odczuć pacjenta i mogą nie być tak precyzyjne jak metody manualne. W praktyce więc w dalszym ciągu potwierdza się wyniki badań komputerowych poprzez szybkie badanie manualne, które pozwoli dopasować soczewki idealnie do potrzeb każdego pacjenta.

Kiedy badanie foropterem jest konieczne?

Pacjenci zgłaszający się do gabinetów okulistycznych zwykle cierpią na mniej lub bardziej zaawansowane wady wzroku. Nowoczesne gabinety sadzają ich wówczas przed foropterem elektronicznym, który dzięki serii szybkich badań pozwala określić przybliżoną wartość wady wzroku każdego oka i dopasować do niego odpowiednie soczewki. Dobry gabinet nie zakończy jednak swojego badania w tym miejscu – jak już zostało wspomniane, badania komputerowe nie do końca uwzględniają komfort widzenia pacjenta, w przeciwieństwie do badań za pomocą foroptera manualnego. Ten powinno stosować się więc zawsze po badaniu komputerowym lub zupełnie pomijając takie badanie w celu dopasowania odpowiedniej mocy soczewek korekcyjnych do faktycznych potrzeb i wymagań pacjenta. W praktyce oznacza to więc, że gabinety wyglądające dla niektórych pacjentów na „przestarzałe” mogą w rzeczywistości oferować znacznie wyższą precyzję badań właśnie za sprawą foroptera manualnego i jedno należy im przypomnieć – nawet jeśli badanie komputerowe zostało wykonane, badania manualnego nie warto pospieszać. Im lepiej dobrana soczewka, tym lepsza jakość widzenia, a przecież to jej dotyczy wizyta w gabinecie okulistycznym.

Nowoczesne foroptery pozwalają okuliście nie tylko na dobór soczewek, ale też ustalenie ich rozstawu czy kąta, pod jakim pacjent patrzy przez soczewkę. Im precyzyjniejsze tego typu pomiary, tym większa szansa na komfort widzenia pacjenta i mniejsze ryzyko pogłębienia wady z powodu źle dobranych okularów. Każdy okulista korzystający z foroptera powinien być w stanie wytłumaczyć pacjentowi, dlaczego badanie tak dziwnym urządzeniem jest dla niego jak najbardziej korzystne i zachęcać do tego, by oswoić się z badaniem – przedłużenie czasu patrzenia przez foropter pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w doborze soczewki i uniknąć efektu początkowego zachwycenia ostrością wzroku, które po chwili zamienia się w ból głowy z powodu zbyt mocnych soczewek. Dobre foroptery można dziś nabyć w profesjonalnych sklepach medycznych oferujących całą gamę wyposażenia okulistycznego, takich jak choćby https://www.autorefraktometr.eu. Obok foropterów znajdziemy tu także lampy szczelinowe, projektory optotypów pełne unity okulistyczne, niezbędne do wyposażenia każdego dobrego gabinetu okulistycznego.