Nietolerancja laktozy – jakie objawy i jakie metody leczenia?

laktoza

Nietolerancja laktozy to coraz powszechniejszy problem, który wynika nie tylko ze zmiany nawyków żywieniowych, ale też z coraz większej świadomości.

Osoby, które mają np. problemy gastryczne, decydują się na wizytę u lekarza i badania, które mogą potwierdzić lub wykluczyć tego typu przypadłość. Dzięki tej wiedzy można dopasować dietę pod konkretne potrzeby, a tym samym poprawić swój komfort życia i odżywiać się w odpowiedni sposób.

Problem nietolerancji laktozy: objawy i sposoby leczenia

Objawy, które powinny zwrócić uwagę, dotyczą głównie układu pokarmowego. Ostrzeżeniem są:

  • częste biegunki, 
  • nadmierne gazy, 
  • bóle brzucha, 
  • nieprzyjemny oddech, 
  • przelewanie w jelitach,
  • kolki, 
  • wzdęcia, 
  • nudności, 
  • wymioty. 

Niektórzy mogą reagować na tę przypadłość poprzez wypryski, plamki, kaszkę czy inne niedoskonałości na twarzy. Trzeba też pamiętać, że to schorzenie nie jest równoznaczne z alergią na mleko. Uczulenie na laktozę spowodowane jest niedoborem enzymu trawiącego, zaś w przypadku alergii mleko jest uznane jako zagrożenie i ciało włącza obronę przed niebezpieczeństwem.

Obecnie nie ma sposobu na wyleczenie się z nietolerancji laktozy. Najbardziej skuteczną i najpopularniejszą metodą jest wyeliminowanie z jadłospisu produktów, które mogą powodować nieprzyjemności. Nawet po wykonaniu testów konieczna będzie odpowiednia dieta. 

Dla wielkich miłośników nabiału propozycją są specjalne tabletki z laktazą, czyli czynnikiem, który normalnie u człowieka odpowiada na trawienie laktozy. Podczas posiłku, który zawiera laktozę, trzeba przyjąć tego typu środek, który wspomoże pracę układu pokarmowego.

Jakie testy należy wykonać, aby zdiagnozować nietolerancję laktozy?

Wiele osób, zanim uda się do lekarza, próbuje samodzielnie sprawdzić, czy występuje u nich nietolerancja. Robią to poprzez eliminację produktów z diety na pewien czas i obserwację organizmu, czy wciąż występują niedogodności, czy nie. Tego typu próba może dać rezultat, jednak nawet po niej, warto udać się do lekarza po profesjonalną poradę oraz wynik. Jest to wskazówka, jednak całkowitą pewnością dadzą dopiero badania. 

Jednym z nich jest test oddechowy, który sprawdza stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. Pacjent spożywa produkty z laktozą, a następnie sprawdzany jest jego oddech. W normalnych warunkach stężenie tego czynnika jest znikome, zatem jeśli analiza wykaże podwyższony poziom, wówczas daje to sygnał o problemach trawiennych. 

Inne możliwości przetestowania organizmu pod tym kątem to przebadanie stolca i określenie jego Ph, doustne testy tolerancji laktozy, endoskopia, analiza molekularnego polimorfizmu genu laktazy. Większość z nich można zrealizować u polecanego gastroenterologa z Opola, z przychodni Medin Klinika.

laktoza

Jakie diety stosować, aby uniknąć objawów nietolerancji laktozy?

W przypadku nietolerancji laktozy trzeba stosować odpowiednią dietę, która pozwoli wyeliminować lub znacznie zredukować nieprzyjemne objawy. Dobrym pomysłem jest konsultacja u specjalisty. W przypadku odżywiania się warto unikać produktów mlecznych, które posiadają ten czynnik. Do tego konieczne jest czytanie etykiet innych wyrobów, które na pierwszy rzut oka nie powinny mieć nic mlecznego, ale mają. Chodzi tu konkretnie o mleko w proszku lub serwatkę w proszku, które producenci dodają np. do ciastek, mrożonych dań, czekolad, produktów z przetworzonego mięsa, czy nawet słonych przekąsek. 

Trzeba też zadbać, aby w codziennych posiłkach była odpowiednia ilość białka i wapnia w zastępnikach nabiału. Jeśli jednak w posiłkach będzie za mało witamin czy niezbędnych pierwiastków, wówczas konieczna będzie odpowiednia suplementacja.

Alternatywne produkty, które można spożywać w przypadku nietolerancji laktozy

Dieta w przypadku takiej nietolerancji powinna być dobierana indywidualnie, ponieważ każdy ma inne preferencje żywnościowe, ale też układ trawienny i stopień tej nietolerancji. Niektórzy nie mogą jeść niczego, co pochodzi lub zawiera mleko, inni zaś całkiem dobrze znoszą np. sery dojrzewające czy produkty fermentacji mlekowej. 

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy moją szeroki wybór produktów dedykowanych właśnie im. Obecnie najpopularniejsze markety oferują produkty mleczne pozbawione cukru mlecznego. Trzeba jednak uważnie czytać etykiety i wybierać takie, które wyraźnie podają, iż produkty nie zawiera tego elementu. 

Do tego warto sięgać po różne opcje wegańskie, które pozbawione są wszelkich składników pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka, zatem są bez laktozy z definicji. Mowa tu o napojach roślinnych, np. owsiany czy migdałowy, idealny zastępnik tradycyjnego mleka, do tego wyroby imitujące sery, jogurty czy twarogi.