Zaćma pourazowa – co ją wywołuje?

zaćma pourazowa

Zaćma o której tyle się mówi, ma swoje rodzaje. Wyróżniamy bowiem zarówno zaćmę wrodzoną, która dotyka nowonarodzone dzieci, a rozwija się już w łonie matki oraz zaćmę nabytą u osób młodych wynikająca z różnego rodzaju przyczyn. Jest również zaćma starcza, pojawiająca się około 60 roku życia i wynikająca z procesu starzenia się organizmu. Bez względu na jednak na rodzaj zaćmy, zawsze jest to po prostu zmętnienie oka, które nieleczone doprowadzić może do całkowitej utraty wzroku. Jedynym ratunkiem przy postępującej katarakcie jest zabieg operacyjny.

Zaćma pourazowa – co ją wywołuje?

Chociaż zaćma najczęściej pojawia się u ludzi po 55 roku życia, może także zostać zdiagnozowana u ludzi młodych. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z zaćmą pourazową. Za jej przyczyny uznaje się wcześniejsze urazy lub stany zapalne oka, choroby przewlekłe jak cukrzyca, pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych, kontakt oczu z chemikaliami lub przyjmowanie niektórych leków, szczególnie sterydów.

Za przyczynę zaćmy polekowej uważa się wieloletnie przyjmowanie określonych lekarstw, na przykład steroidów leczących astmę lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Zaćma cukrzycowa z kolei jest związana jest z zaburzeniami metabolicznymi do jakich dochodzi w przebiegu choroby. Inne przyczyny zaćmy, to oczywiście urazy oczu lub też głowy. W takich przypadkach schorzenie może dać o sobie znać nawet kilkanaście lat po fakcie.

Objawy zaćmy pourazowej

Zarówno zaćma starcza, wrodzona, jak i nabyta ma kilka charakterystycznych objawów. I choć choroba u każdego przebiega jednak inaczej, to jej konsekwencje dla wszystkich są takie same – pogorszenie widzenia, a nawet całkowita utrata wzroku. U jednych zaćma rozwija się kilka miesięcy, u innych wiele lat. Wśród niepokojących objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę należy wymienić przede wszystkim: pogarszający się wzrok i możliwość wystąpienia zmienionej barwy źrenicy.

Osoba, która podejrzewa u siebie zaćmę, zauważa, że jej wzrok staje się bardzo nieostry. Sytuacji nie polepszają też coraz to ostrzejsze szkła, bo widoczne obrazy nadal są rozmyte. Jasne kolory dookoła człowieka zdają się być ciemniejsze, a nasz wzrok lepiej reaguje przy zmierzchu. Z czasem jednak i to zawodzi, widzenie w nocy staje się również niemożliwe. Co więcej, zmienia się kolor źrenic. Z dotąd czarnych stają się one szarobiałe. I nie musi to dotyczyć całej ich powierzchni. Czasami już pojedyncze plamki czy pasma powinny nas zaniepokoić.

leczenie zaćmy

Operacja w Polsce czy w Czechach?

Leczenie zaćmy, to zawsze operacja. Do wyboru pozostaje nam jednak miejsce w którym się na nią zdecydujemy. Nie jesteśmy bowiem zmuszeni do zabiegu w Polsce. W naszym kraju refundowany jest zabieg wszczepienia standardowej, jednoogniskowej soczewki i chociaż nie jest to zła opcja, to jednak wymusza na nas późniejsze korzystanie z okularów korekcyjnych. Innych możliwości Narodowy Fundusz Zdrowia jednak nie daje.

Natomiast klinika OneDayClinic w Czechach proponuje nam soczewki o bardziej zróżnicowanych możliwościach w zależności od tego, na jaki pakiet leczenia się zdecydujemy. Jej działanie polega na tym, iż ubiega się ona w imieniu pacjenta o refundację zabiegu i zwrot nawet przy wykorzystaniu ponadstandardowych soczewek. W takiej sytuacji dopłaca on tylko różnicę, a nie całość kosztów. To daje większe możliwości, niż te które proponowane są w Polsce.

Zaćmy nie można zatrzymać lekami

Chorobie nie można w żaden sposób zapobiec. Nie pomogą tu żadne leki, ani prowadzenie zdrowego stylu życia. Krople do oczu również zdadzą się na nic. Czy tego chcemy, czy nie – konieczna jest interwencja chirurgiczna i przeprowadzenie operacji.

Jeśli zdecydujemy się na zabieg w OneDayClinic, jednak obawiamy się formalności  i bariery językowej – poczytajmy informacje na stronie. Klinika obiecuje bowiem nie tylko opiekę polskojęzycznego personelu, ale również tłumaczenie dokumentacji medycznej. Co więcej, zakres usług obejmuje również umówienie wizyty w klinice, leki wydane w ramach opieki domowej, kompleksowe badanie przedoperacyjne, badanie kontrolne następnego dnia oraz drugie badanie kontrolne w terminie do 28 dni po zabiegu