Kiedy należy udać się do optometrysty?

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z objawami świadczącymi o pogorszeniu się jakości widzenia. Nieustanny dostęp do urządzeń elektronicznych, a także spędzanie czasu przy niewystarczającym mocnym oświetleniu sprawiają, że konieczne może być założenie okularów lub soczewek korekcyjnych. Jeśli zatem podejrzewamy, że jakość naszego widzenia znacznie spadła – konieczna będzie wizyta u specjalisty. Optometrysta dokładnie zbada wzrok, a następnie podejmie odpowiednie kroki w celu wprowadzenia u pacjenta odpowiedniego rodzaju korekty wzroku.

Zmagając się z problemami narządu wzroku, najczęściej udajemy się od razu do okulisty. Warto jednak pamiętać, że kwestią doboru odpowiednich okularów korekcyjnych, a tym samym określenia wady wzroku, zajmują się również optometryści. To właśnie optometrysta specjalizuje się w przeprowadzaniu badania za pomocą urządzeń i jest w stanie określić moc wady wzroku oraz zaproponować odpowiednią metodę jej leczenia.

Optometrysta – zakres usług

Optometrysta to osoba, która specjalizuje się w rozpoznawaniu, a następnie korekcji różnego rodzaju wad wzroku. Ze względu na zakres swoich działań, jest uznawana za osobę najbardziej kompetentną do doboru właściwych okularów i soczewek. W przeciwieństwie do okulisty, optometrysta zajmuje się tylko korekcją wad wzroku, dlatego jeśli planujemy zmianę szkieł na nowe, mocniejsze, lepiej umówić się na wizytę właśnie u niego. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku wykrycia jakichkolwiek objaw chorób narządu wzroku, optometrysta od razu kieruje na badanie do okulisty.

Optometrysta posiada odpowiednią wiedzę, a także konkretny sprzęt, który pozwala mu najlepiej sprawdzić wadę wzroku i dobrać okulary lub soczewki kontaktowe komfortowe dla pacjenta. Do zakresu badań przeprowadzanych przez optometrystę należy zaliczyć takie kwestie jak: ostrość widzenia, ciśnienie śródgałkowe, pole widzenia oraz ruchy gałki ocznej.

Oprócz kompleksowego badania wzroku, optometrysta pomaga dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, a następnie pokazuje i uczy w jaki sposób je zakładać, zdejmować i dbać o ich higienę.

Należy także pamiętać, że optometrysta jest osobą posiadającą odpowiednią wiedzę do prowadzenia ćwiczeń wzrokowych z pacjentem – również z małymi dziećmi.

Jakie objawy świadczą o tym, że konieczna jest wizyta u optometrysty?

Pierwszym sygnałem, że w najbliższym czasie potrzebna będzie wizyta u okulisty, jest pogorszenie się jakości widzenia. Brak ostrości widzenia skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i może być niebezpieczne – zwłaszcza jeśli prowadzimy samochód. Do optometrysty warto się udać również w momencie, kiedy czujemy, że dobrane wcześniej okulary są nieodpowiednie lub w trakcie ich noszenia pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.

Optometrysta pomoże również w doborze soczewek kontaktowych, dopasowanych do wielkości i kształtu gałki ocznej. Jeśli zatem w najbliższym czasie planujesz zastąpić okulary soczewkami – wizyta u optometrysty to pierwszy krok, aby znaleźć komfortowe soczewki kontaktowe.

Wiele osób zgłasza się także do optometrysty z objawami zmęczenia oczu lub pieczeniem. Optometrysta w tym przypadku pokazuje proste ćwiczenia pozwalające rozluźnić gałkę oczną, co znacznie przyczynia się do poprawienia komfortu życia.

Optometrysta uświadamia także i uczy kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną wzroku. Dlatego jeśli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości w tej dziedzinie, wizyta u oprometrysty wydaje się być dobrym pomysłem.