Potrzebujesz okularów? Wybierz się do dobrego optometrysty
Okulary korekcyjne to nieodłączny element codziennego życia większości społeczeństwa. Wiele osób, nawet tych regularnie odwiedzających okulistę, sądzi, iż to właśnie on zajmuje się profesjonalnym doborem okularów. Tymczasem ogromną rolę w dopasowaniu odpowiednich szkieł pełni optometrysta.
Kiedy warto się do niego udać? Czy optometrysta przeprowadza badania, a jeśli tak – jakie? Czy optometrysta zajmuje się również doborem soczewek kontaktowych?
Optometrysta – kim jest i czym się zajmuje?
Optometrysta to specjalista, który posiada dyplom magistra lub inżyniera z dziedziny optyki okularowej lub optometrii. Jego zadania skupiają się zatem na diagnostyce wady wzroku i doborze odpowiedniej korekcji optycznej. W wielu krajach europejskich to właśnie optometrysta jest lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku wad wzroku. Okulista natomiast zajmuje się leczeniem chorób oczu i korekcją medyczną stwierdzonych wad. Optometrysta ponadto diagnozuje wszelkie pojawiające się zmiany w układzie wzrokowym i w razie potrzeby kieruje pacjenta do okulisty w celu podjęcia specjalistycznego leczenia.
Kiedy warto udać się do optometrysty?
Wizyta u optometrysty to właściwa decyzja w przypadku pogorszenia widzenia i chęci wymiany lub rozpoczęcia noszenia okularów. Specjalista jest również pomocny w przypadku pacjentów, którzy rozważają zakup soczewek kontaktowych. Warto zauważyć, iż moc szkieł kontaktowych powinna być różna od używanych szkieł okularowych, chociażby ze względu na odległość soczewki korekcyjnej od oka. Specjalista nie tylko dobierze właściwą moc i rodzaj szkieł, ale dodatkowo poinstruuje o tym, jak je prawidłowo zakładać i pielęgnować, by pozostały bezpieczne dla oczu. Warto podkreślić, iż optometrysta jest swego rodzaju lekarzem pierwszego kontaktu, który posiada wszelkie kwalifikacje pozwalające mu na dobór korekcji okularowej, ale też prowadzenie zaawansowanej rehabilitacji mięśni narządu wzroku.
Wizyta u optometrysty wskazana jest szczególnie dla pacjentów, u których oprócz pogarszającego się widzenia, nie występują żadne inne niepokojące dolegliwości, jak np. podejrzenie zapalenia spojówek, chroniczne podrażnienie, łzawienie, zaczerwienienie. Optometrysta nie posiada natomiast uprawień do wystawiania recept na środki lecznicze.
Jakie badania przeprowadza optometrysta?
Przeprowadzane przez optometrystę badania składają się z kilku etapów:
– Wywiad z pacjentem w celu ustalenia odczuwalnych dolegliwości, tendencji genetycznych, występujących innych chorób, które mogą mieć wpływ na jakość i komfort widzenia, a także ustalenia potrzeb badanej osoby. Warto wspomnieć, iż na rodzaj dobranych okularów wpływ ma nie tylko wynik badania, ale też rodzaj wykonywanej pracy, jak i dodatkowe zajęcia, które uprawia pacjent np. praca kierowcy nocą, długotrwała praca przy komputerze, czy też uprawianie sportu, np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie.
– Ostrość wzroku to badanie przeprowadzane za pomocą specjalnego urządzenia, które pozwala ustalić rzeczywistą zdolność widzenia oka i wielkość wady.
– Dobieranie szkieł korekcyjnych. To badanie, w którym pacjent proszony jest o czytanie i opisywanie przedstawionych mu treści, podczas którego optometrysta kolejno dobiera moce szkieł okularowych.
– Badania dodatkowe, czyli badania sprawdzające funkcje narządu wzroku, ich poprawną i synchroniczną pracę, ruch gałek ocznych, jak i akomodację, czyli zdolność samoistnego wyostrzania wzroku.
Optometrysta posiada również niezbędną wiedzę do zidentyfikowania wszelkich zmian rozwijających się w oczach, od stanów zapalnych, po poważne choroby, zagrażające wzrokowi, jak jaskra, AMD, czy zaćma. Specjalista uprawniony jest ponadto do wykonania badań kontrolnych podczas okresu leczenia, które nadzoruje okulista.