Badania wzroku – do jakiego specjalisty się udać?

badanie optometryczne

Obecnie mamy dosyć duże wątpliwości co do tego, kto najlepiej pomoże nam w wyeliminowaniu pojawiających się problemów ze wzrokiem. Pierwszą myślą zazwyczaj jest okulista, lecz okazuje się, że powinniśmy wiedzieć jeszcze o takich lekarzach, jak optometrysta, czy też ortoptysta. Nasza wiedza o tych specjalizacjach wciąż jest jednak dosyć mała, a do tego ostatnie z wymienionych specjalizacji nie są jeszcze w Polsce zbyt popularne. Poniżej garść podstawowych informacji, dzięki którym zyskamy nieco większą wiedzę o tym, kiedy i do jakiego specjalisty powinniśmy się udać w przypadku problemów z pogorszeniem widzenia.

Różnice pomiędzy poszczególnymi specjalnościami

Okulista

Wizytę u okulisty rozważamy, gdy chcemy wykonać kontrolne badania wzroku, a wybierając specjalistę, do którego chcemy się udać, koniecznie zwróćmy uwagę na sprzęt, który dostępny jest w gabinecie. Okulista ma możliwość wykonywania drobnych zabiegów. Podstawowym zadaniem okulisty jest diagnozowanie i leczenie chorób narządu wzroku, do gabinetu okulistycznego udajemy się też profilaktycznie, w celu ustalenia, czy choroba nie ulega dalszemu rozwojowi. U okulisty również otrzymujemy receptę na okulary. 

Optyk

Jest to osoba odpowiedzialna za wykonywanie okularów według recepty wystawionej przez okulistę. Odpowiada jednak nie tylko za szkła korekcyjne, lecz też doradza w zakresie oprawek odpowiednich do danego kształtu twarzy – doradztwem w tym zakresie zajmuje się szczegółowo stylista opraw. Tu już jednak nie kierujemy się jedynie wskazaniami optyka, lecz nadal bierzemy pod uwagę własne upodobania, może się okazać, że wybierzemy lepiej. Do optyka zgłaszamy się również w sprawie naprawienia uszkodzonych lub zniszczonych okularów.

Optometrysta

Tu przechodzimy już do specjalności nieznanych wielu osobom. Optometrysta zajmuje się profesjonalnym doborem okularów i soczewek. Zrobi to lepiej od okulisty, dlatego, że zajmuje się korygowaniem wad wzroku właśnie za pomocą odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych. Niemniej jednak warto wybierać optometrystę, który na stałe współpracuje z okulistą, by leczenie było bardziej efektywne i przebiegało szybciej.

badanie optometryczne

Obecnie w leczeniu zaburzeń wzroku wykorzystywane są także nowe technologie – np. gogle VR. Ta innowacyjna technika pozwala wdrożyć odpowiednie ćwiczenia zwłaszcza u małych pacjentów.

Czasem zdarza się, że okulista, którego odwiedzamy, specjalizuje się również w optometrii, dzięki czemu nie musimy udawać się na dodatkowe wizyty u innych lekarzy. Optometrysta odpowiada także za skierowanie pacjentów na dalsze leczenie pod okiem innych specjalistów, jeśli zachodzi taka potrzeba. 

Ortoptysta

Ortoptysta to wyjątkowo rzadko spotykana specjalizacja, w ramach której lekarz odpowiada za przeprowadzenie profesjonalnej terapii widzenia, stosowanej w wielu sytuacjach związanych z pogorszeniem wzroku, takich jak niedowidzenie, choroba zezowa, zaburzenie widzenia ocznego i wiele innych. Co ważne, ortoptysci zajmują się także leczeniem dzieci, nawet tych najmniejszych. Warto o tym wspomnieć, ze względu na to, jak trudnymi pacjentami potrafią być dzieci. Optometryści to fachowcy doskonale przygotowani do współpracy z małymi pacjentami nie tylko ze względu na fachową wiedzę oraz profesjonalny sprzęt, lecz także ze względu na duże doświadczenie w pracy z dziećmi oraz stosowne do nich podejście. A w terapii widzenia jest ono nawet ważniejsze niż zastosowane metody leczenia, gdyż to ono w dużej mierze determinuje, czy będzie ono skazane na sukces, czy też na porażkę. 

Ortoptysta to specjalista, który udzieli nam skutecznej pomocy także w leczeniu dolegliwości związanych z zaburzeniem widzenia, jakich doznajemy w wyniku nieudanych operacji, urazów lub wypadków. Co więcej, terapia może być prowadzona zarówno w profesjonalnym gabinecie, jak i być uzupełniana wykonywaniem regularnych ćwiczeń we własnym domu. 

Leczenie wzroku nie musi być trudne!

Mowa w tej chwili nie tyle o stopniu zaawansowania wykorzystywanych metod, ile raczej o poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty, do jakiego należy się udać z pojawiającym się problemem. Zyskując choćby podstawową wiedzę, znacznie przyspieszymy proces leczenia i oszczędzimy sobie czasu na oczekiwanie w kolejkach do lekarzy o niewłaściwej do problemu profesji. Warto jednak pamiętać o tym, że specjaliści tacy jak optometryści czy ortoptysci są w Polsce stosunkową rzadkością, co oznacza, że do najlepszych potrafią ustawiać się naprawdę długie kolejki. Na badanie optometryczne i ortoptyczne można umówić się w salonach OneDayClinic we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej oraz przy Alei Armii Krajowej.