Jak długo trwa efekt wszywki alkoholowej?
Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jedną z metod leczenia tego typu nałogu jest wszywka alkoholowa. Czym jest i jak długo utrzymuje się jej działanie?
Czym jest wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa to metoda farmakoterapii, która stosowana jest pomocniczo w długotrwałym procesie leczenia uzależnienia od alkoholu. Aplikowana jest przede wszystkim w sytuacji, gdy motywacja wewnętrzna walczącej z nałogiem osoby nie jest wystarczająco silna do ostatecznego zaprzestania picia. Wszywka alkoholowa uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia alkoholizmu. Osoba, która zdecydowała się na jej aplikację, po każdym spożyciu alkoholu doświadcza szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych, skutecznie zniechęcających do picia. Substancją czynną wszywki alkoholowej jest disulfiram, który stanowi główny składnik środka farmaceutycznego znanego jako esperal.
-
Działanie esperalu
Esperal to środek farmaceutyczny wykorzystywany we wszywkach alkoholowych. Lek ten spowalnia rozkład alkoholu w wątrobie, redukując działanie dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu przekształcającego aldehyd octowy – główny metabolit etanolu – do kwasu octowego. Powoduje to nagromadzenie się aldehydu octowego w organizmie osoby pijącej, co skutkuje wystąpieniem silnych objawów zatrucia.
-
Aplikacja wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa aplikowana jest przez lekarza, który nacina skórę pacjenta pod łopatką lub na pośladku i umieszcza pod nią implant z esperalem. Lek następnie jest stopniowo uwalniany do krwiobiegu. Zabieg implementacji wszywki alkoholowej trwa około 30 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje dolegliwości bólowych u pacjenta. Przed wszyciem esperalu osoba uzależniona musi całkowicie powstrzymać się od spożywania alkoholu przez przynajmniej dobę.
Objawy wywoływane przez wszywkę alkoholową
U osób, które po implementacji wszywki alkoholowej zdecydowały się na spożycie alkoholu, dochodzi do wystąpienia silnych objawów zatrucia organizmu, takich jak:
- nudności,
- wymioty,
- bóle i zawroty głowy,
- uderzenia gorąca,
- nadmierne pocenie się,
- zaczerwienienie twarzy,
- pokrzywka,
- duszności,
- tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca,
- gwałtowne zmiany wartości ciśnienia tętniczego krwi,
- silne uczucie lęku.
W sytuacji, gdy ilość spożytego alkoholu była odpowiednio duża, mogą również wystąpić drgawki i zawał serca. Próby tak zwanego „przepicia” wszywki alkoholowej są w stanie prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby. Jeżeli mimo zachowywania pełnej abstynencji i stosowania się do zaleceń lekarza pacjent szybko się męczy, odczuwa metaliczny posmak w ustach i nadmierną senność lub doświadcza nudności i wymiotów, konieczna może być redukcja dawki zaaplikowanego esperalu.
Dlaczego wszywka alkoholowa to dobry sposób na wsparcie leczenia uzależnienia?
Wszywka alkoholowa to dobry sposób na wsparcie leczenia uzależnienia od alkoholu przede wszystkim u tych osób, które nie posiadają wystarczającej motywacji wewnętrznej do zaprzestania picia i rozpoczęcia walki z nałogiem. Dolegliwości wywołane przez esperal pozwalają wypracować u alkoholika odruchy warunkowe. Każde spożycie napojów wyskokowych zaczyna być bowiem kojarzone z negatywnymi konsekwencjami, co ostatecznie pomaga uzależnionej osobie zwalczyć przymus sięgania po alkohol. Należy jednak pamiętać, że wszywka jest wyłącznie metodą pomocniczą i sama w sobie nie wystarczy, by wyleczyć alkoholizm. Do osiągnięcia pożądanych rezultatów konieczne jest wdrożenie stosownej psychoterapii, przeprowadzanej przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.
Jak długo utrzymuje się efekt wszywki alkoholowej?
To, jak długo utrzymuje się efekt wszywki alkoholowej, zależy przede wszystkim od dawki umieszczonej pod skórą pacjenta leku. Jest ona ustalana przez nadzorującego terapię lekarza, z uwzględnieniem takich czynników, jak:
- wiek,
- płeć,
- masa ciała,
- stopień uzależnienia,
- ogólna fizjonomia,
- stan zdrowia pacjenta.
Producent wszywek alkoholowych daje gwarancję utrzymania się ich działania przez okres od 8 do 10 miesięcy. Zdaniem lekarzy oraz pacjentów esperal jest jednak w stanie zachować swoją skuteczność przez nawet 13 miesięcy.
Esperal w Warszawie
Implementacją Esperalu w Warszawie zajmuje się prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu Nasz Gabinet. Placówka oferuje dyskretne, a także anonimowe wizyty, na które można zarejestrować się za pośrednictwem darmowej, działającej codziennie infolinii, bez czekania w kolejce i okazywania skierowania medycznego.