Jak dobierać indywidualne pakiety medyczne

jak dobrać indywidualne pakiety medyczne

Indywidualne pakiety medyczne zyskują coraz większą popularność wśród młodego pokolenia.

Każda większa firma oferuje obecnie swoim pracownikom pakiety prywatnej opieki medycznej. Są one dla firmy dużym atutem i wiele osób jest nimi zainteresowanych. Świadczy to tylko o tym, w jak złym stanie jest nasza publiczna służba zdrowia, finansowana przez NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wybrać pakiet medyczny dla siebie – na co zwrócić uwagę?

Prywatna opieka medyczna ma wiele niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim – gwarantuje wysoki poziom obsługi. Nie musimy się martwić, że lekarz będzie miał dla nas 10 minut, że będzie długa kolejka, albo warunki będą zostawiały wiele do życzenia. W placówkach prywatnych wszystko jest zorganizowane tak, by pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo.

Wliczyć w to można też dużą ilość placówek, do których można się zgłosić w razie potrzeby. Jeśli zachorujemy na wyjeździe do innego miasta, nie musimy martwić się szukaniem przychodni, w której przyjmą nas na już, wystarczy skontaktować się z najbliższą placówką firmy, której usługi są dostępne w ramach wybranej polisy.

Wybranie odpowiedniego pakietu powinno zależeć przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszym jest cena. Jeśli decydujemy się na indywidualny pakiet medyczny, trzeba się liczyć z jego ceną. Ta uzależniona jest od tego, jaki pakiet wybierzemy. Tutaj pojawia się drugi czynnik – ilość specjalistów, na których nam zależy. Im większy wybór lekarzy, tym wyższa będzie cena.

Najtańsze pakiety kosztują tylko 30 zł, ale ilość usług w nich oferowana jest znacznie ograniczona. Wraz ze wzrostem kwoty, zwiększa się ilość specjalistów, do jakich możemy się udać w ramach naszego ubezpieczenia. W koszty takich ubezpieczeń wlicza się nie tylko koszty wizyt lekarskich, ale także część zabiegów ambulatoryjnych oraz zabiegi pielęgniarskie.

Co istotne, nie można mylić dodatkowego ubezpieczenia z tym, na które pieniądze co miesiąc są odciągane z naszego wynagrodzenia. Ze składki zdrowotnej odprowadzanej do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) nie da się zrezygnować – jest ona obowiązkowa dla wszystkich osób pracujących. Niestety decydując się na korzystanie z publicznej służby zdrowia, dofinansowywanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), nie mamy gwarancji, że dostaniemy się do lekarza specjalisty w tak szybkim terminie, w jakim ma to miejsce w prywatnych gabinetach. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z obu tych systemów jednocześnie. Często lekarze przyjmujący na NFZ w innych lokalizacjach przyjmują prywatnie – można więc raz pójść prywatnie, a kolejny raz w ramach państwowej opieki medycznej.

jak dobrać pakiety medyczne

Co daje indywidualny pakiet medyczny?

Dodatkową opiekę medyczną można też dostosowywać do wieku. Wiele firm oferuje osobne pakiety dla rodzin z małymi dziećmi, inne dla seniorów, a inne dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie mają rodziny. Pozwala to na pełne dostosowanie oferty i płacenie tylko za to, co rzeczywiście jest przydatne. W ramach części pakietów mieszczą się też niektóre szczepienia (np. przeciwtężcowe), różne panele badań, testy alergiczne oraz badania laboratoryjne. W niektórych można także znaleźć wiele usług z zakresu fizjoterapii czy stomatologii.

Najczęściej w podstawowym pakiecie można znaleźć takich specjalistów jak:

  • internista,
  • laryngolog,
  • okulista,
  • kardiolog,
  • chirurg,
  • neurolog,
  • dermatolog.

Są to lekarze, do których wybieramy się najczęściej, dlatego występują w większości pakietów. Na ich usługi nie trzeba czekać długo. W większych pakietach możemy liczyć także na pomoc:

  • onkologa,
  • gastrologa,
  • alergologa,
  • ortopedy,
  • endokrynologa,
  • diabetologa
  • urologa,
  • i wielu innych.

Czy opłaca się wykupywać najszerszy pakiet?

Wielkość pakietu, który wybieramy, powinna zależeć od naszych potrzeb. Należy się zastanowić, czy rzeczywiście będziemy potrzebowali wszystkich tych specjalistów w trakcie trwania umowy. Podstawową opiekę medyczną zawsze będzie zapewniał nam NFZ, a w nagłych przypadkach zazwyczaj udaje się znaleźć dogodny termin. W przypadku tańszych pakietów ich koszt zwraca się zazwyczaj już po pierwszej wizycie. Wszystkie za i przeciw należy przeanalizować z uwzględnieniem swoich chorób (lub ich braku) i podjąć decyzję według własnego zapotrzebowania.