Kiedy leczenie kanałowe jest koniecznością?

W niektórych przypadkach leczenie kanałowe zębów jest koniecznością. Jest to bowiem jedyny sposób na to, aby skutecznie zaleczyć rozwijającą się chorobę. Stosuje się je, aby zachować ząb po nieodwracalnym zapaleniu miazgi. Zabieg kanałowego leczenia przeprowadza stomatolog o specjalizacji endodonty. Dowiedz się nieco więcej na temat tego, jak przebiega takie leczenie oraz kiedy trzeba się na nie zdecydować.

W jakich przypadkach leczenie kanałowe jest niezbędne?

Jednym z najczęściej występujących przypadków, gdy przeprowadzenie leczenia kanałowego jest konieczne, to zapalenie miazgi zęba. Choroba ta sprawia, że wewnątrz zęba dochodzi do nieodwracalnych zmian. Wywoływana jest ona najczęściej próchnicą. Zapalenie miazgi zęba oraz jej uszkodzenie może być jednak także następstwem odłamania korony zęba czy jego zwichnięcia. Leczenie endodontyczne wykonywane jest także wtedy, gdy planuje się przeprowadzenie leczenia protetycznego lub założenia aparatu.

Jakie objawy mogą świadczyć o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Zapalenie miazgi zęba bardzo często objawia się silnym bólem. Może on być szczególnie uciążliwy podczas jedzenia. Bardzo często jest on tak silny, że nie możliwe jest normalne funkcjonowanie. Ból może więc wskazywać na to, że konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego zębów.

Leczenie endodontyczne może być konieczne także wtedy, gdy dojdzie do rozluźnienia zęba. Infekcja rozwijająca się wewnątrz zęba osłabia kość, w której jest on osadzony. W efekcie zaczyna się on chwiać, a w skrajnych przypadkach może dojść do jego wypadnięcia. Jeśli zauważysz taki objaw u siebie, to koniecznie zgłoś się z  tym problemem do stomatologa, który oceni, czy przeprowadzenie leczenia jest wskazane.

Objawem, który także może świadczyć o rozwijającej się infekcji są opuchnięte dziąsła. W tkankach miękkich może pojawić się ropa oraz uczucie rozpierania. Dość często dochodzi także do zmiany koloru zębów lub dziąseł. Każda niepokojąca zmiana powinna wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u specjalisty.

W jaki sposób przebiega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem bezpiecznym oraz skutecznym. Bardzo często jest jedyną szansę na to, aby uratować zainfekowanego zęba. W celu oceny stanu uzębienia stomatolog zleca badania rentgenowskie lub tomografię. W ten sposób ocenia liczbę i anatomię kanałów. Kolejnym krokiem jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Dzięki niemu jest to zabieg bezbolesny. Znieczulenie podawane jest za pomocą zastrzyku w dziąsło. U niektórych pacjentów samo podanie substancji może wiązać się z niewielkim dyskomfortem, który powinien minąć po krótkiej chwili. Po kilku minutach pojawia się także charakterystyczne odrętwienie w okolicy zęba, dzięki czemu pacjent przestaje odczuwać ból.

Kolejnym krokiem jest założenie koferdamu. To rodzaj gumy, która oddziela zmienione chorobowo miejsce od zdrowej tkanki zęba. Zabezpiecza również układ oddechowy i pokarmowy pacjenta. Stomatolog za pomocą endometru mierzy długość kanału. Jest to bardzo ważna informacja dla lekarza, który dzięki takim pomiarom może dobrać odpowiednie metody leczenia.

Endodotna przeprowadza następnie usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej z jego wnętrza. Zostaje on także dokładnie oczyszczony oraz zdezynfekowany. Nowoczesne endodoncja we Wrocławiu polega na przeprowadzeniu leczenia kanałowego pod mikroskopem. Dzięki temu wszystko odbywa się niezwykle precyzyjnie.

Jednym z ostatnich etapów leczenia kanałowego jest uzupełnienie wyczyszczonych wcześnie kanałów. Umieszcza się w nich specjalne preparaty, które mają zastąpić prawdziwą miazgę. Są one przyjazne dla organizmu, a także odporne na uszkodzenia oraz działanie bakterii.

Jeśli ząb w wyniku zapalenia miazgi ulega poważnemu zniszczeniu, to niezbędne jest przeprowadzenie jego odbudowy. Odbywa się to m.in. przez nałożenie korony protetycznej lub wszczepienie implantu. 

Leczenie kanałowe jest bezpieczne, ale wiąże się z dość sporymi kosztami, zwłaszcza jeśli konieczne jest przeprowadzenie go na kilku zębach. Warto więc zapobiegać rozwojowi próchnicy, co pomoże ochronić miazgę zębową. Warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, w którym stomatolog oceni stan zębów oraz dziąseł. Niezbędna jest także prawidłowa higiena jamy ustnej. Pozwoli to cieszyć się pięknym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem i zapobiegnie rozwojowi poważnych chorób oraz konieczności przeprowadzania leczenia.