Okulistyka i leczenie zaćmy w Polsce

laserowa korekcja wzroku

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to choroba atakująca przede wszystkim osoby starsze, po 60 roku życia. Nie oznacza to jednak, że schorzenie nie może zostać zdiagnozowane również u ludzi młodych.

Przyczyny zaćmy

Tak czy inaczej efektem zaćmy zawsze jest znacznie pogorszenie widzenia, niekiedy atakujące obie soczewki naraz. Choroba pogarsza jakość życia, a nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. W sytuacji, kiedy zaćma zdiagnozowana jest u nowonarodzonego dziecka, mówimy wtedy o zaćmie wrodzonej. Choroba rozwija się już w łonie matki lub zaraz po narodzinach dziecka. Na szczęście dzisiejsza medycyna daje możliwość całkowitego wyleczenia malucha. Konieczna jest jednak operacja oraz kontrola wzroku przez całe późniejsze życie małego pacjenta.

zaćma

Zaćma zdiagnozowana może być również u ludzi młodych. Wtedy najczęściej do czynienia mamy z zaćmą pourazową. Za jej przyczyny uznaje się wcześniejsze urazy lub stany zapalne oka, choroby przewlekłe jak cukrzyca, pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych, kontakt oczu z chemikaliami lub przyjmowanie niektórych leków, szczególnie sterydów.

Jedna z wymienionych, zaćma cukrzycowa jest związana jest z zaburzeniami metabolicznymi do jakich dochodzi w przebiegu choroby. Najczęstszymi przypadkami są jednak tak zwane zaćmy starcze. Choroba atakuje wtedy osoby po 60 roku życia. Niezależnie jednak od przyczyny, objawy z którymi mierzy się człowiek są zawsze podobne.

Objawy zaćmy

Chociaż choroba u każdego przebiega inaczej, przyjmuje inne obawy, to jednak większość z nich dość często się powtarza. Do najpowszechniejszych zaliczyć możemy nieostry wzrok, którego nie da się leczyć odpowiednimi szkłami, a także pogarszającą się widoczność w świetle dziennym. Wzrok staje się bardzo nieostry, a sytuacji nie polepszają nawet coraz to ostrzejsze szkła. Co więcej, jasne kolory wydają się być ciemniejsze. Widocznym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę są też białoszare źrenice – klasyczny objaw zaćmy. Nie zawsze jednak bywa tak, że źrenica zmienia się w całości. Często są to po prostu białawe pasma czy plamki.

Okulistyka i leczenie zaćmy w Polsce

Z zaćmą nie da się normalnie funkcjonować. Poza tym zaniedbanie problemu może prowadzić do utraty widzenia. Czy tego chcemy, czy nie – czeka nas operacja, bo schorzenia nie leczy się farmakologicznie. Profesjonalne zabiegi leczenia zaćmy w Polsce wykonuje wiele placówek. Jeśli zdecydujemy się na leczenie w ramach refundacji NFZ liczyć musimy się niestety z bardzo długimi kolejkami. Gdy zależy nam na czasie, ale też jakości wykonywanych usług możemy zdecydować się na prywatną klinikę. Takowe dają często pacjentowi więcej możliwości do wyboru, zapewniając jednocześnie leczenie nowoczesnymi metodami.

oko

Przykładowo Centrum Medyczne Sanitas z Lublina wykonuje dwa rodzaje profesjonalnych zabiegów usuwania zaćmy. Pierwszym z nich jest fakoemulsyfikacja, która odbywa się poprzez zastosowanie w jej trakcie ultradźwięków. Tutaj proces wymiany zmętniałej soczewki na nową trwa nie więcej niż 20 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Drugim sposobem jest kapsulotomia laserowa YAG. Ten zabieg dedykowany jest osobom cierpiącym na zaćmę wtórną i trwa dosłownie kilka minut. Co więcej, na uwagę zasługuje również fakt, że leczeniem zaćmy zajmują się doświadczeni specjaliści, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest znikome. Wszystko dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych podczas leczenia.

Nie lekceważmy niepokojących objawów !

Tak więc, jeśli tylko zauważymy u siebie, że wzrok zaczyna nam szwankować, reagujmy szybko. W żadnym wypadku nie lekceważmy zaburzeń widzenia, które charakteryzują się zmętnionym i niewyraźnym obrazem. Bądźmy również bardzo czujni, gdy zauważymy zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały. Pamiętajmy, że nieleczona, postępująca zaćma prowadzi do całkowitej utraty widzenia. Tu nie pomogą żadne domowe sposoby, ani specyfiki kupowane w aptekach. Proces chorobowy będzie się rozwijał, bo nie reaguje na leczenie farmakologiczne.

Jedyną szansą pozbycia się zaćmy jest operacja przeprowadzona przez specjalistów w profesjonalnej placówce medycznej. Jakość życia w dużej mierze zależy od jakości naszego wzroku, a lekceważenie jakichkolwiek problemów w tym zakresie nigdy nie kończy się dobrze!