Wady wzroku i sposoby ich korygowania
Wady wzroku dotykają coraz szerszej grupy ludzi. Najczęstsze problemy z poprawnym widzeniem dotyczą Zespołu Suchego Oka, zaćmy, krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Czy istnieją możliwości korygowania wady wzroku? Czy każdą wadę można zniwelować?
Zaćma i sposoby jej korekcji
Zaćma to choroba najczęściej objawiająca się po 60. roku życia. Jej główne objawy to wyostrzenie się jasnych kolorów, problemy z widzeniem w nocy lub w ciemnym pokoju. Obraz ogólny wydaje się rozmyty i pozbawiony ostrości, wygląda to trochę tak, jakby patrzeć na świat przez mocno zabrudzone okulary.
Szacuje się, że 95% przypadków wystąpienia zaćmy spowodowana jest wejściem w wiek podeszły, zdarzają się też przypadki zaćmy wrodzonej lub wtórnej, nawracającej w ciągu kilku lat po zabiegu. Są to jednak rzadkie przypadki. Zaćmę można skorygować poprzez wykonanie operacji polegającej na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej. Wyróżniamy kilka rodzajów soczewki stosowanej podczas operacji, dobierane są one do potrzeb pacjentów.
- Soczewki sferyczne są stosowane przy zabiegach podstawowych.
- Soczewki asferyczne redukują zniekształcenia obrazu.
- Soczewki toryczne wykorzystywane są przy redukowaniu astygmatyzmu rogówkowego
- Soczewki wieloogniskowe, wybierane są przez pacjentów najchętniej z uwagi na umożliwienie patrzenia do dali i do bliży.
Cały zabieg usuwania zaćmy trwa do 20 minut i już tego samego dnia można powrócić do normalnego funkcjonowania. Badanie kontrolne przeprowadza się dobę po zabiegu.
Na Zespół Suchego Oka nie tylko krople
Najczęstszy sposób na rozwiązanie problemów ze wzrokiem, jakie generuje Zespół Suchego Oka, to stosowanie kropli do oczu. Jest to jednak tylko doraźne łagodzenie objawów, bez rzeczywistego usuwania dolegliwości. Choroba ta objawia się w przypadku dysfunkcji gruczołów Meiborna, które w normalnych warunkach odpowiadają za produkcję ochronnej warstwy lipidowej w postaci łez. Najbardziej dokuczliwe objawy to oczywiście uczucie suchości i pieczenie oczu. Dobra wiadomość dla borykających się z chorobą: tę przypadłość można całkowicie wyleczyć! Kolejną dobrą wiadomością jest to, że leczenie ZSO jest całkowicie bezinwazyjne.
Zastosowanie innowacyjnej metody Rexon-Eye pozwala na nieinwazyjną stymulację gruczołów tarczkowych, przywracając ich pełną sprawność już po 4 zabiegach, przeprowadzanych w cotygodniowych odstępach. Zabieg polega na założeniu specjalnych okularów z wbudowanymi elektrodami, dostarczającymi prąd o niewielkim natężeniu, generując pole elektromagnetyczne, wchodzące w interakcję z tkankami międzykomórkowymi, co stymuluje ich regenerację.
Popularny problem krótkowzroczności i dalekowzroczności
Krótkowzroczność i dalekowzroczność to jedne z najczęstszych problemów ze wzrokiem, z jakimi boryka się większość ludzi. Krótkowzroczność jest w dużej mierze chorobą cywilizacyjną, podczas gdy dalekowzroczność objawia się zazwyczaj w sposób naturalny po ok. 40. roku życia.
Krótkowzroczność spowodowana jest zbyt długim wpatrywaniem się w położone blisko oczu punkty, np. poprzez zbyt długie czytanie, przesiadywanie przed ekranem komputera, komórki, tabletu i innych dostępnych obecnie urządzeń. Na szczęście dostępne są coraz bardziej innowacyjne metody, pozwalające już w przeciągu kilku- kilkunastu sekund całkowicie uwolnić się od wady i powrócić do normalnego funkcjonowania w ciągu doby. Przykłady takich zabiegów to Femtolasik, Presby Lasik (dedykowany osobom po 40. r.ż.) lub Vlasik. Jedyne wady zabiegów to ich wysoki koszt oraz konieczność funkcjonowania przez kilka tygodni bez większych obciążeń. Wszystkie zabiegi dostępne są w klinice OneDayClinic.
Czy możliwe jest skorygowanie każdej wady wzroku? Nieustanny rozwój medycyny daje w tym zakresie pozytywne prognozy, zatem być może już w niedługim czasie odpowiedź zabrzmi: tak. Na obecną chwilę wiele zależy od stadium choroby, ewentualnych przeciwwskazań do wykonywanych zabiegów lub innych istotnych czynników.