Jak zdiagnozować zaćmę – do jakiego lekarza się udać?

Problemy ze wzrokiem

Czy wiesz, że ponad 40% osób po 60 roku życia znajduje się w gronie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaćmę? Jako jedna z najczęściej występujących chorób oczu, zaćma stanowi dziś ogromne wyzwanie dla okulistów na całym świecie. Jako choroba postępująca, nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niestety, wiele osób w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia i ignoruje występujące podczas choroby, bardzo charakterystyczne objawy. Jak zdiagnozować u siebie zaćmę, kiedy należy skonsultować swoje obawy z lekarzem i do kogo udać się w celu potwierdzenia obecności choroby?

Zaćma – podstawowe objawy

Zaćma to choroba, która właściwie u każdego pacjenta może przebiegać nieco inaczej, choć istnieje oczywiście szereg objawów, które pojawiają się w większości przypadków. Do najczęstszych z nich zalicza się przede wszystkim zamglone widzenie, spowodowane mętnieniem soczewki oka i powstającymi na niej zwapnieniami. Zaćma może pojawić się w jednym oku, lub obojgu, rozwijać się powoli, lub postępować bardzo szybko. Jej objawy mogą często przypominać pogłębianie się istniejącej już wady wzroku, przez co wiele osób uzyskuje właściwą diagnozę dopiero w późnym stadium choroby. Na co zatem zwracać uwagę?

Podstawowym objawem zaćmy jest pogorszenie się jakości widzenia zauważalne w formie zamglenia widzianego obrazu. Stopniowa utrata ostrości może być wzięta za zwyczajne pogorszenie się wzroku, przez co konieczność wymiany szkieł korekcyjnych staje się coraz częstsza. W wielu przypadkach zaćma, która objawia się tylko pogorszeniem ostrości jest diagnozowana dopiero w sytuacji, gdy po licznych próbach dopasowania okularów w gabinecie, pacjent i tak zgłasza problemy z widzeniem. Równie niewiele mówiącym objawem, na który warto zwrócić uwagi, jest znacznie szybciej odczuwalne zmęczenie oczu, pojawiające się podczas pozornie normalnych, codziennych czynności.

Im późniejsze stadium choroby, tym łatwiej ją zdiagnozować. Znaczące już zmętnienie soczewki wyraźnie ogranicza ostrość widzenia, a także intensywność kolorów czy ogólną jasność. Coraz trudniejsze staje się też określanie odległości, widzenie w ciemnościach oraz w bardzo jasnym świetle. Wiele osób cierpiących na zaćmę skarży się na oślepienie podczas jazdy samochodem w nocy lub widzenie aureoli wokół źródeł światła. Niekiedy dodatkowym objawem może być podwójne widzenie obrazu, szczególnie charakterystyczne w przypadku zaćmy na jednym oku, a także widoczne zbielenie źrenicy oka. Więcej na temat temat dowiesz się na blogu OneDayClinic >> https://www.onedayclinic.pl/zacma

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Najczęściej występującą odmianą zaćmy jest tzw. zaćma starcza, występująca u osób po 60 roku życia (choć pierwsze objawy mogą pojawić się nieco wcześniej). Poza osobami tymi w grupie ryzyka znajdują się między innymi osoby, w których rodzinie zdarzały się już przypadki zaćmy, osoby po przebytych urazach lub stanach zapalnych oczu, a także ci, którzy przeszli operacyjne leczenie oczu. Na powstawanie zaćmy znaczący wpływ mają również przebyte w ciągu życia choroby – osoby, które przez dłuższy czas stosowały leki kortykosteroidowe, cierpią na cukrzycę, wysokie ciśnienie tętnicze czy otyłość powinny zwracać szczególną uwagę na charakterystyczne objawy zaćmy, gdyż jej wystąpienie jest ich w przypadku dość prawdopodobne.

Do jakiego lekarza udać się, gdy podejrzewasz u siebie zaćmę?

Pierwszym specjalistą, o jakim należy pomyśleć w przypadku podejrzenia zaćmy jest oczywiście okulista. Do zdiagnozowania zaćmy nie potrzeba skomplikowanych badań, gdyż badanie przedniego odcinka gałki ocznej za pomocą lampy szczelinowej powinno dać dość jasny rezultat. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki – informacji koniecznych do opracowania ścieżki leczenia. Dodatkowym plusem może okazać się badanie dna oka, które pozwoli wykluczyć ewentualne zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej, zanik nerwu wzrokowego czy problemy z siatkówką (w tym niebezpieczne w kontekście operacji zaćmy odwarstwienie siatkówki).

Człowiek, który uważnie obserwuje zmiany swojego stanu zdrowia i jest w stanie zauważyć nawet niewielkie odchylenia od normy z łatwością zdiagnozuje u siebie rozpoczynającą się zaćmę. Warto mieć na uwadze wszystkie charakterystyczne dla niej objawy i wszelkie wątpliwości zgłaszać swojemu okuliście. Im szybciej wykryta zaćma i przeprowadzona operacja jej usunięcia, tym korzystniej dla zdrowia i komfortu pacjenta.