3 wskazówki przed wizytą u okulisty – zobacz, na co warto zwrócić uwagę

wizyta u optometrysty

Regularne wizyty u okulisty są niezbędne do tego, aby odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Warto więc odwiedzać gabinet tego specjalisty systematycznie. Są one bezbolesne, ale wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przebiegają.

Co trzeba wiedzieć przed wizytą u okulisty?

Jeśli planujesz wizytę u okulisty, to sprawdź, co musisz o niej wiedzieć oraz w jaki sposób prawidłowo się przygotować.

  1. Wybierz sprawdzony gabinet okulistyczny

Aby mieć pewność, że taka wizyta przebiegnie w pełni profesjonalnie warto wybrać sprawdzony gabinet. Możesz zapytać o sprawdzonego okulistę swoich znajomych lub osoby z rodziny, a może okaże się, że znają godnego polecenia specjalistę.

  1. Zastanów się, o czym chcesz porozmawiać z lekarzem

Przed wizytą warto przygotować się do wywiadu, który przeprowadzi ten specjalista w gabinecie. Pomyśl nad tym, czy pojawiają się u Ciebie niepokojące dolegliwości, które mogą świadczyć o problemie ze wzrokiem. Pod uwagę weź także inne choroby, jeśli na nie cierpisz. Niektóre z nich, takie jak np. cukrzyca mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wad wzroku.

  1. Przygotuj się do wizyty

Nie ma co prawda konieczności specjalnego przygotowania do takiej wizyty, ale warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim do okulisty należy przychodzić bez makijażu oczu, gdyż drobinki tuszu czy cienia mogą dostać się do wnętrza oka i wpłynąć negatywnie na przebieg badania. Warto także zdjąć soczewki kontaktowe, aby lekarz mógł dokładnie ocenić stan wzroku oraz samych gałek ocznych.

Jakie badania wykonuje okulista?

Badania przeprowadzane w gabinecie okulistycznym można podzielić na podstawowe oraz specjalistyczne. Pierwsze z nich przeprowadzane są u większości pacjentów odwiedzających gabinet. Najbardziej podstawowe jest badanie wykonywane przy pomocy tablicy Snellera. Pacjent odczytuje podczas niego kolejne rzędy liter oraz cyfr, a okulista na tej podstawie określa czy cierpi on na krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Dodatkowo przeprowadzane jest również komputerowe badanie wzroku.

Innym badaniem, które wykonuje okulista jest ocena dna oka. Sprawdza on podczas niej wygląd siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych. W profilaktyce jaskry stosuje się natomiast badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Lekarz może także wykonać USG oka, badanie obrazowe oka oraz badanie pola widzenia. Dokładna diagnostyka uzależniona jest przede wszystkim od tego, jakie schorzenie podejrzewa okulista u pacjenta.

Najczęściej występujące choroby oczu

Zdecydowanie najczęściej diagnozowaną chorobą oczu są wady: dalekowzroczność i krótkowzroczność. Do ich redukcji stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. U niektórych pacjentów można przeprowadzić także laserową korekcją wady. Innym dość częstym schorzeniem jest astygmatyzm, który wymaga zastosowania odpowiednich soczewek. 

Jedną z najgroźniejszych chorób oczu, która prowadzić może do całkowitej utraty wzroku jest jaskra. Aby zmniejszyć to ryzyko niezbędne jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najczęściej jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych kropel. U niektórych osób przeprowadza się także zabieg z użyciem lasera. Jego przeprowadzenie jest jednak możliwe tylko w niektórych typach tej choroby. 

Inne schorzenie, które nie tylko negatywnie wpływa na funkcjonowanie, ale i może prowadzić do całkowitej utraty wzroku to zaćma. Jest ona wywoływana nieprawidłowo odprowadzanym z gałki ocznej płynem, który powoduje mętnienie soczewki. Jednym skutecznym sposobem na walkę z tym schorzeniem jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Polega on na wycięciu zamglonej soczewki i zastąpieniu jej nową. Operacja jest w pełni bezbolesna oraz bezpieczna. 

badanie oczy

Jak wybrać dobrego okulistę?

Jak już zostało wcześniej wspomniane podstawą prawidłowej diagnozy i wdrożenia leczenia jest wybór sprawdzonego gabinetu okulistycznego. Najlepiej udać się do lekarza, który ma duże doświadczenie, a także dysponuje odpowiednim sprzętem. Poszukując dobrego specjalisty, jakim jest okulista Wałbrzych to jedno z wielu miast w Polsce, w którym można takiego znaleźć. Lekarz powinien przede wszystkim przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, a także wykonać badania zarówno podstawowe, jak i bardziej specjalistyczne, które pomogą w postawieniu trafnej diagnozy oraz przeprowadzić skuteczne leczenie.