Jak często powinniśmy badać wzrok?

oko

Regularne badania wzorku pozwalają odpowiednio szybko wykryć różnego rodzaju choroby i zmiany chorobowe w obrębie gałki ocznej, a także dają szansę wczesnej reakcji w przypadku pojawienia się wady wzroku.

Nawet osoby, które na co dzień nie doświadczają problemów z ostrością widzenia powinny od czasu do czasu poddać się kontroli w gabinecie okulistycznym i sprawdzić, czy ich narząd wzroku faktycznie działa prawidłowo i pozostaje w najlepszym zdrowiu. Jak często należy jednak odwiedzać okulistę i badać wzrok?

Jak często chodzić do okulisty?

Częstotliwość badań wzroku zależy przede wszystkim od wieku, Twojego stanu zdrowia oraz stanu zdrowia Twoich oczu. Jeśli nie dostrzegasz żadnych problemów z ostrością wzroku, jesteś w wieku poniżej 40 lat i na co dzień stosujesz znane sobie środki ostrożności zapobiegające pogarszaniu się wzroku (np. poprzez ochronę oczu przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim), okulistę wystarczy odwiedzić raz na 3 lata w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia oczu. Jeśli ze wzrokiem faktycznie nic się nie dzieje, okulista może przypomnieć zasady prawidłowej higieny oczu i zaprosić na ponowną wizytę kontrolną za kolejne trzy lata.

badanie wzroku Po 40 roku życia, badania wzroku warto wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Wiek jest niestety jednym z wiążących czynników wpływających na pogorszenie się wzroku – jak wszystkie narządy, oko ludzkie starzeje się i niektóre jego struktury odpowiedzialne za ostre widzenie słabną, powodując problemy charakterystyczne dla powszechnych wad wzroku. Osoby w wieku powyżej 40 lat znajdują się także w grupie ryzyka zachorowania na zaćmę i jaskrę, których wczesne wykrycie może zapobiec znaczącemu pogorszeniu się wzroku.

Jeśli masz stwierdzoną wadę wzroku, badania u okulisty warto przeprowadzać co rok. Regularne wizyty pomogą nie tylko upewnić się, że zastosowana korekcja okularowa sprawdza się i wada nie postępuje, ale dadzą też szansę na skonsultowanie z okulistą ewentualnych problemów, wątpliwości czy przedyskutowanie przejścia z okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe. Wiele osób stosujących okulary korekcyjne błędnie zakłada, że wizytę u okulisty należy umówić dopiero w momencie, gdy obecna korekcja okularowa przestanie się sprawdzać. To błąd, który może kosztowac konieczność zwiększenia mocy szkieł na znacznie mocniejsze.

Pilne wizyty u okulisty – kiedy są konieczne?

Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym to podstawa profilaktyki zdrowia oczu, ale nawet mając w planach wizytę za tydzień, dwa czy miesiąc nie należy odkładać jej do tego czasu jeśli ze wzrokiem zaczyna dziać się coś niedobrego. Jeśli podejrzewasz jakiś problem ze wzrokiem, zauważasz niepokojące objawy lub doznasz urazu, który może wpłynąć na zdrowie Twojego wzroku, na badanie najlepiej udać się od razu.

optometrysta salon optyczny

Częste badania są w przypadku wzroku niezwykle ważne, bo jedynie szybka diagnoza umożliwia podjęcie właściwego leczenia. Jeśli więc nosisz soczewki kontaktowe, po których oczy zaczynają Cię piec, przy patrzeniu w ekran zauważasz czarne plamki poruszające się przed oczami i nagły spadek ostrości widzenia, oczy pieką Cię zaraz po obudzeniu się i problem nie ustaje przez cały dzień, nie zwlekaj.

Pamiętaj, że zaniechanie badań okulistycznych to najczęstsza przyczyna poważnych kłopotów z widzeniem lub nawet utraty wzroku.

Do kogo zgłosić się na badanie wzroku?

Ostatnim pytaniem, na jakie warto odpowiedzieć sobie w temacie częstotliwości badania wzroku jest to do kogo na takie badanie się udać.

Choć oczywistym wyborem wydaje się okulista, w wielu gabinetach optycznych działają przecież specjaliści oferujący komputerowe badania wzroku i nie posiadający dyplomu okulistyki.

Osoby takie to najczęściej optometryści, którzy zgodnie ze swoją specjalizacją przeprowadzają badania ostrości wzroku i mogą, jeśli to konieczne, pomóc Ci w doborze odpowiedniej korekcji okularowej. Optometrysta przeprowadzi pełne badanie wzroku i dobiera odpowiednie szkła korekcyjne bądź okulary – mierzy nie tylko ostrość widzenia, ale też pole widzenia, ruchomość gałki ocznej czy ciśnienie śródgałkowe. Jeśli optometrysta stwierdzi, że jakieś objawy bądź zmiany w obrębie oka są dla niego niepokojące, otrzymasz skierowanie do okulisty w celu dalszego badania przyczyn problemów ze wzrokiem.


Skorzystaj z pomocy specjalistów i zbadaj swój wzrok w Onedayclinic