Jak wybrać okulary dla dziecka i dla osoby dorosłej?

okulary dla kobiet

Okulary dostępne są w różnych rozmiarach i modelach. Te damskie i męskie różnią się tylko nieznacznie i często można nosić je niezależnie od płci. Jednak pomiędzy goglami dla dzieci i dorosłych rozbieżności są znacznie większe.

Pomiary pozwalające wybrać okulary

Istnieją trzy główne parametry, które są potrzebne optykowi, aby dopasować do nas oprawki okularów. Liczby te opisują rozmiar zauszników oprawek okularów, mostek, czyli ten fragment, który mamy na nosie i łączy ze sobą szkła, oraz oko czyli rozmiar soczewki.

Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniej mocy okularów. Pamiętajmy, że zawsze muszą być one dopasowane do naszej wady wzroku, a nie „na oko”. Jest to szczególne istotne przy okularach dla dzieci. Pamiętajmy, że źle dobrane szkła mogą niszczyć nam wzrok i wywoływać bóle głowy.

Dorośli często decydują się na zakup oprawek ze szkłami tzw. zerówkami, czyli niekorygującymi. W takiej sytuacji chodzi o to, żeby poprawić swój wygląd, a nie o korekcję wzroku. Nie zaleca się takich rozwiązań dla dzieci, bo będą one przeszkadzać w zabawach i szybko mogą się zniszczyć lub zgubić.

okulary

Okulary dla dorosłych

Chociaż dorośli mogą mieć wiele kombinacji wielkości okularów, każda z nich mieści się w znormalizowanym zakresie rozmiarów. Soczewki wahają się od 40 mm do 60 mm, chociaż zdążą się, że niektóre okulary przeciwsłoneczne są większe.

Wielkość mostu może wynosić od 14 mm do 24 mm w zależności od rozstawu oczu i szerokości nosa. Większość opraw okularowych ma tylko kilka opcji długości zauszników, ich standardowa wielkość do od około 120 mm do 150 mm.

Jeżeli kupujemy już kolejną parę oprawek możemy wybrać model zbliżony wielkością do poprzedniego rozmiaru. Zazwyczaj możemy go odczytać po wewnętrznej stronie jednego z zauszników. Optycy sugerują, że wielkość soczewek może się wahać o około 2 mm, chyba, że celowo wybieramy większe. Most może różnić się o milimetr, a zauszniki o około 5 milimetrów i wciąż dany model powinien nam pasować.

Okulary dla dzieci

W przypadku dzieci wszystkie te pomiary będą się różnić. Z oczywistych powodów wiele z nich będzie mniejsza. Rozmiar soczewki dziecka może wynosić od 40 do 50 mm. Most dziecięcy może być podobny do tego u dorosłego i wynosić około 19 mm. Długość zauszników będzie na ogół znacznie krótsza.

OKULARY

Wybierając okulary dla malucha najlepiej zapytać go o zdanie i zadbać o to, żeby mu się podobały – w końcu będzie on musiał codziennie je nosić. Ważne więc jest dopasowanie, ponieważ tylko wtedy będą one wygodne i nie będą spadać podczas zabawy.

Równie istotne jest to jak nasz podopieczny czuje się w danych oprawkach. Jeżeli uważa, że są brzydkie to na pewno nie będzie chciał ich codziennie zakładać. Obecnie jednak mamy bardzo szeroką ofertę, zwłaszcza od niezależnych producentów, dzięki której każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Chociaż wszystkie te pomiary i dobór okularów wydaje się skomplikowany zazwyczaj to bardzo szybki proces. Najlepiej jest, gdy optyk sam dopasuje do nas lub naszego dziecka oprawki przed złożeniem pierwszego zamówienia. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybrany model i rozmiar będzie wygodny w codziennym użytkowaniu i zawsze pozostanie na swoim miejscu.

Szczególnie duży wybór okularów oferuje nam salon optyczny w Szczecinie – Manufaktura Wzroku.