Kiedy należy wykonać operację plastyczną powiek?
Operacje plastyczne zwykły kojarzyć nam się z medycyną estetyczną. Często zapominamy, że chirurgia plastyczna pełni funkcje zdrowotne. Blefaroplastyka, bo tak fachowo nazywana jest operacja plastyczna powiek, to zabieg, który zalecany jest przez specjalistów również ze względu na wskazania medyczne. Kiedy jest on przeprowadzany?
Na czym polega blefaroplastyka?
Operacja plastyczna powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry powiek górnych lub dolnych oraz, gdy zachodzi taka potrzeba, przepuklin tłuszczowych odpowiedzialnych za efekt „worków” pod oczami. W trakcie zabiegu korekty powiek dochodzi do wycięcia wąskiego paska skóry wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej. W wypadku operacji związanej z występowaniem zjawiska opadania powiek przeprowadza się dodatkowo uniesienie brzegu powieki górnej do prawidłowego poziomu. Nacięcia wykonuje się w miejscu, które umożliwia ukrycie blizny w naturalnym załamaniu skóry bądź tuż pod linią rzęs, co sprawia, że ślady po zabiegu są praktycznie niewidoczne. W zależności od typu zabiegu może być on przeprowadzany przy użyciu znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Operacja trwa zazwyczaj od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu minut.
Jakie są wskazania do wykonania operacji plastycznej powiek?
Zabieg blefaroplastyki najczęściej zaleca się w sytuacji wystąpienia nadmiaru skóry w postaci luźno zwisającego fałdu, który może ograniczać pole widzenia. Zabieg przeprowadza się także, gdy zachodzi zjawisko opadania powiek, tak zwana ptoza, która może być przypadłością dziedziczną lub związaną z wiekiem i wiotczeniem mięśnia dźwigacza. Innym wskazaniem do przeprowadzenia blefaroplastyki są uszkodzenia i wady nerwów i mięśni otaczających oko. Zabieg zalecany jest także w wypadku podwinięcia lub odwinięcia powiek oraz zwężenia szpary powiekowej, co może powodować problemy z prawidłowym odprowadzeniem łez i nawilżaniem gałki ocznej. Przyczyną przeprowadzenia operacji jest także obecność przepuklin tłuszczowych.
Kto może się poddać zabiegowi blefaroplastyki?
Operacja plastyczna powiek jest dostępna dla pacjentów w każdym wieku, nie istnieją ograniczenia w tym zakresie. Przed poddaniem się zabiegowi należy wykonać standardowe badania laboratoryjne, mające na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Konieczne jest również przeprowadzenie wywiadu lekarskiego i stwierdzenie występowania ewentualnych alergii na środki używane w trakcie znieczulenia. Istotnymi przeciwwskazaniami do zabiegu blefaroplastyki są zaburzenia krzepliwości, choroby skórne, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne. Przed zabiegiem powinny się powstrzymać także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Operacja plastyczna powiek w Jaworznie
Pacjenci ze wskazaniami do przeprowadzenia blefaroplastyki mogą poddać się zabiegowi w Centrum Medycznym Farna14 w Jaworznie. Centrum przeprowadza operacje z zakresu plastyki powiek, w tracie których usuwana jest zwiotczała skóra powiek powodująca ograniczenie pola widzenia, zmęczenie oczu i bóle głowy. Lekarze specjaliści Centrum Medycznego Farna14 oferują profesjonalną opiekę zarówno przed, w trakcie, jak i po zabiegu plastyki powiek w Jaworznie, którego efekty mają niebagatelny wpływ na jakość życia pacjenta. Poza operacją z zakresu plastyki powiek Centrum ofiaruje także zabiegi usuwania brodawek, kępek żółtych, kaszaków oraz cyst powiek i spojówek.
W następstwie operacji plastycznej powiek konieczne jest powstrzymanie się od wysiłku fizycznego oraz stosowanie zimnych kompresów zmniejszających obrzęk i dolegliwości bólowe. Zaleca się także używanie kremów z filtrem i noszenie okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony skóry i oczu przed słońcem. Po miesiącu od zabiegu pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania i cieszyć się długotrwałymi efektami operacji, które stanowią przepustkę do lepszego, bardziej komfortowego życia.