Masz prezbiopię? Dowiedz się, w jaki sposób odzyskać dobre widzenie
Problemy ze wzrokiem występują bardzo często. Dotyczy to zarówno wad wzroku, jak i chorób oczu różnego rodzaju. Bardzo częstym problemem, który występuje u osób po 40 roku życia, jest prezbiopia. Na czym polega ten problem i kogo on dotyczy? Jakie są objawy tej dolegliwości i jak sobie z nią poradzić? Dowiedz się o prezbiopii nieco więcej i sprawdź, jak przywrócić dobre widzenie mimo upływających lat, i jak w skuteczny sposób poprawić komfort swojego życia.
Czym jest prezbiopia i jak można sobie z nią radzić?
Prezbiopia jest inaczej nazywana starowzrocznością. Jest to naturalny proces, który występuje u każdego z nas i dotyczy wszystkich ludzi po 40 roku życia. Nie u wszystkich jednak od razu pojawiają się zauważalne objawy tej dolegliwości. Powodem powstawania problemu jest utrata elastyczności soczewki w ludzkim oku, co z kolei jest spowodowane stopniowym zatraceniem zdolności akomodacji oka, czyli dostosowywania ostrości widzenia do odległości. Zdolność akomodacji jest zatracana wraz z wiekiem, dlatego też z czasem zaczynamy widzieć coraz gorzej również z bliska. Stąd też osoby w średnim wieku oraz ludzie starsi często muszą odsuwać od oczu tekst, który chcą przeczytać, aby znaleźć idealny punkt, w którym będzie on wyraźny. Oczy nie są w stanie wówczas dopasowywać ostrości do odległości w tak wygodny i dynamiczny sposób, jak młode oczy z dobrą akomodacją, i niestety nie jest to coś, czego da się uniknąć.
Starowzroczność to problem, który dotyczy każdego. Niestety nie da się jej zapobiec dzięki odpowiedniej diecie, ćwiczeniom czy stosowaniu specjalnych suplementów – prezbiopia jest procesem naturalnym. U jednych skutki tego procesu będą widoczne szybciej, u innych nieco później – to może zależeć od trybu życia i obciążenia wzroku na co dzień, a także od uwarunkowań genetycznych.
Obecnie można korzystać z pomocy dla wzroku, które sprawiają, że mimo pogorszenia ostrości widzenia, jakość naszego życia nie spada. Aby poprawić ostrość widzenia, konieczne jest zainwestowanie w okulary lub w soczewki kontaktowe. W niektórych przypadkach możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który będzie korygował tę dolegliwość. Nie w każdej sytuacji jednak to rozwiązanie jest zalecane, dlatego też kwestię należy skonsultować z lekarzem okulistą. Szczególnie, że prezbiopia to dolegliwość, która z czasem postępuje i się pogłębia.
Zawsze stawiaj na okulary lub soczewki najwyższej jakości
Najpopularniejszą metodą korygowania prezbiopii jest stosowanie okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne oraz przede wszystkim efektywne – okulary lub soczewki zapewnią odpowiednią ostrość widzenia i znacznie ułatwią patrzenie z bliska. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest wybieranie pomocy dla wzroku odpowiedniej jakości. Okulary powinny być dopasowane do Twojego problemu oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić wysoki komfort i nie obciążać oka. Dlatego też chcąc wybrać okulary korekcyjne, koniecznie udaj się do sprawdzonego salonu optycznego, gdzie znajdziesz naprawdę szeroki wybór oprawek oraz szkieł okularowych. Z pomocą specjalistów pracujących w takim miejscu na pewno uda Ci się dopasować szkła i dodatkowe powłoki do Twojego trybu życia.
W salonach optycznych dostępne są także soczewki multifokalne renomowanych producentów. Pamiętaj, że chcąc zapewnić sobie dobrą ostrość widzenia oraz zadbać o wzrok, zawsze warto stawiać na produkty wysokiej jakości. Nie kupuj podejrzanych soczewek kontaktowych z zagranicznych stron ani nie stosuj okularów korekcyjnych z marketów. Takie wsparcie dla oczu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Niskiej jakości szkła okularowe lub soczewki kontaktowe nie tylko nie zagwarantują Ci dobrego wyostrzenia wzroku, ale dodatkowo mogą powodować podrażnienia oczu oraz alergie, lub prowadzić do jeszcze mocniejszego obciążenia wzroku, przez co problem będzie się nasilać.