Okulary do pracy przy komputerze – wybierz mądrze!

dobor okularow u okulisty

Głównym zadaniem okularów do pracy przy komputerze jest blokowanie nadmiaru niebieskiego światła, przyczyniającego się do pogorszenia wzroku i zmęczenia oczu. Obecnie coraz więcej czasu spędzamy przy pracy na komputerze, a wolny czas poświęcamy na relaks również przed ekranem. Na co zwracamy uwagę przy wyborze okularów do pracy przy komputerze? Czy sprawdzą się one również poza pracą?
 

Najważniejsze kwestie związane z doborem okularów do pracy

Jest takie powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oznacza to, że ze specjalnych okularów do pracowania przed komputerem mogą korzystać nawet ci, którzy nie mają problemów ze wzrokiem. Okulary do pracy przed komputerem wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną, która może składać się nawet z kilkudziesięciu warstw, dzięki czemu szkła są dodatkowo zabezpieczone przed zarysowaniami. Co więcej, okulary takie mają często również powłokę antyelektrostatyczną, co oznacza, że nie przyciągają kurzu.

Szkła w takich okularach wyposażone są w specjalną powłokę blokującą nadmiar światła niebieskiego, dzięki czemu do oka nie dociera go więcej, niż są naturalnie w stanie znieść. Sprawia to, że oczy wolniej się męczą podczas pracy przed komputerem, a przy tym stają się mniej narażone na rozwój wady wzroku.

dobor okularow do pracy przed komputerem

Czy dobór specjalistycznych okularów rzeczywiście ma sens?

Warto to podkreślić jeszcze raz: z okularów specjalnie skonstruowanych do pracy przed komputerem warto korzystać nawet wtedy, gdy nie mamy wady wzroku. Wówczas mamy do czynienia ze szkłami „zerówkami”, czyli bez mocy korekcyjnej. Osobom, które już mają wadę wzroku, przydadzą się one jeszcze bardziej.

Czy takie okulary nadają się do ogólnego noszenia? Nic nie stoi na przeszkodzie, zwłaszcza że przed ekranami spędzamy już tyle czasu, że choroby oczu z tym związane zostały już oficjalnie wpisane na listę chorób cywilizacyjnych.

Jeśli długo pracujesz przed komputerem, możesz od razu zaopatrzyć się w okulary, które będą odpowiednie do codziennego noszenia, jak i do wielogodzinnej pracy przed ekranem. Pozwoli to uniknąć konieczności zakupu dwóch osobnych par okularów, a tym samym zaoszczędzić niemałe pieniądze. Jak zakup takich okularów przekłada się na nasze zdrowie?

Wpływ okularów specjalistycznych na nasze zdrowie

Nie miejmy złudzeń – obecnie spędzamy przed ekranem zbyt wiele czasu. Na ogół, jeśli nie mamy elastycznych godzin pracy, spędzamy za biurkiem osiem godzin. Następnie wracamy do domu i poświęcamy kolejne godziny na siedzenie przed telewizorem, granie czy oglądanie filmów. Nie zastanawiamy się przy tym raczej nad ilością niebieskiego światła i innych rodzajów promieniowania, jakie przenikają do naszych oczu, przyczyniając się do wad wzroku, pogorszenia jakości snu, osłabionej koncentracji i ogólnego zmęczenia na co dzień. Nadmiar czasu spędzanego przed ekranem przyczynia się również do wystąpienia tzw. zespołu suchego oka, który skutkuje znacznie zmniejszoną wydajnością w pracy, szybszym zmęczeniem oczu i spadkiem samopoczucia.

wybor okularow u okulisty

Czy zwykłe okulary naprawdę nie zastąpią nam tych do komputera?

Zwykłe szkła korekcyjne noszone na co dzień, lub te zakładane do czytania nie są wyposażone w specjalne powłoki ochronne. Jeśli spędzamy przed komputerem co najmniej sześć godzin dziennie, powinniśmy mieć okulary wyposażone co najmniej w powłokę antyrefleksyjną. Powłoka taka jednak nie zapewnia wystarczającej ochrony przed niebiesko-fioletowym światłem. Z kolei szkła z powloką np. Blue Cut lub Blue Blocker zatrzymują nadmiar takiego światła i konwertują je na światło niebiesko-turkusowe, co pozwala uniknąć uczucia zmęczonych oczu i bólu głowy nawet po wielu godzinach siedzenia przed ekranem.

Funkcja okularów do czytania jest nieco inna. Na ogół nie mają one żadnych szczególnych powłok ochronnych, zwłaszcza że książki raczej nie grożą nam promieniowaniem.

Gdzie dobierzemy dobre okulary do komputera?

W doborze okularów pomoże nam okulista lub optometrysta, pomoże on zdecydować, czy lepsze będą okulary specjalnie do pracy przed komputerem, czy też okulary progresywne, jakie będzie można nosić cały dzień. Okulary do komputera możemy kupić już za około 200 złotych, cena ostateczna w dużej mierze zależy od oprawek. Szeroki wybór dobrej jakości okularów znajdziesz w salonie optycznym Cztery Pory Wzroku.