Płyn do soczewek twardych czy miękkich – który wybrać?

aplikacja płynu do soczewek

Noszenie soczewek miesięcznych wymaga od nas ogromnej dyscypliny w ich pielęgnacji. Odwrotnie jest w przypadku soczewek jednodniowych, gdzie przed ich założeniem musimy jedynie pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Soczewki miesięczne wymagają zachowania odpowiedniej higieny – powinny być czyszczone i pielęgnowane specjalnym preparatem. Jak wybrać płyn do soczewek?

Soczewki miękkie i twarde – czym się różnią? 

Zaletą twardych soczewek kontaktowych jest fakt, że dzięki nowoczesnym technologiom bardzo dobrze przepuszczają tlen. Jeszcze kilka lat temu mało osób decydowało się na noszenie soczewek kontaktowych twardych przez to, że oko było podrażnione, suche, łzawiło. Aktualnie ten rodzaj szkieł kontaktowych jest szczególnie polecany osobom, które cierpią na tzw. zespół suchego oka i potrzebuje specjalistycznego materiału soczewki, aby czuć się komfortowo. Warto przy tym pamiętać, że soczewki twarde powinny być dobierane przez specjalistę, indywidualnie do każdego pacjenta. Soczewki twarde nie odkształcają się, przez co doskonale sprawdzą się u osób z wysokim astygmatyzmem. Z racji tego, że na swojej powierzchni nie zawierają wody, nie przywierają do oka, zapewniając tym samym dużą przepuszczalność tlenu. 

Soczewki twarde są bardzo często tworzone na specjalne zamówienie i dostosowywane zarówno do wady wzroku, a także trybu życia, najczęściej decydują się na nie osoby, które mają specjalne wymagania oraz potrzebują sprawdzonych soczewek. 

Soczewki miękkie natomiast należą do bardziej popularnych i łatwiej dostępnych. Są niezwykle elastyczne i doskonale dostosowują się do kształtu oka. Są wysoko nawodnione i najczęściej wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowego hydrożelu. Wyróżniamy soczewki miękkie sferyczne, progresywne oraz toryczne, dzięki czemu nadają się do korekcji większości wad wzroku. Dodatkowo soczewki miękkie mają stosunkowo cienką budowę warstwy hydrożelowej, dzięki czemu dobrze przepuszczają tlen, nie dopuszczając do wysuszenia oka. 

Warto jednak wiedzieć, że to jakie soczewki powinniśmy nosić zawsze określa okulista. Samodzielnie trudno stwierdzić czy konieczne jest nosze soczewek miękkich, czy twardych. 

Specjalistyczny płyn do pielęgnacji soczewek twardych i miękkich 

Nosząc soczewki kontaktowe, powinniśmy zadbać o ich pielęgnację oraz utrzymać je w odpowiedniej czystości. Na rynku można kupić trzy rodzaje płynów – czyszczący, wielofunkcyjny oraz dezynfekujący. Wybierając preparat dla siebie, warto zwrócić uwagę na rodzaj soczewek jakie nosimy oraz instrukcje podane przez specjalistę podczas wizyty soczewkowej. 

Dla przykładu płyny typowo czyszczące powinny być stosowane jedynie do soczewek kontaktowych twardych (miękkie mogą ulec uszkodzeniu). Czyszczą one jedynie zanieczyszczenia oraz pozwalają przechowywać soczewki w nocy. Natomiast jeśli chcemy usunąć osad białkowy, konieczne jest zastosowanie innego preparatu.

Płyny dezynfekujące są najtrudniejsze w pracy, dlatego bardzo mało osób decyduje się na ich stosowanie. W użyciu konieczne jest postępowanie zgodnie z opisem producenta. 

Do najpopularniejszych preparatów należą płyny wielofunkcyjne, które doskonale sprawdzą się do czyszczenia i pielęgnacji niemal każdej soczewki kontaktowej. W ich składzie można znaleźć zarówno składniki, które czyszczą, dezynfekują, jak i nawilżają soczewki miesięczne. Jeśli zatem nie ma konkretnych przeciwskazań od okulisty, spokojnie można zaopatrzyć się w płyn wielofunkcyjny. 

Jak stosować płyn do soczewek? 

Jak używać wybranego płynu do soczewek? Należy postępować zgodnie z instrukcją udzieloną przez okulistę podczas wizyty soczewkowej, podczas której specjalista nauczy nie tylko poprawnego zakładania i zdejmowania soczewek, ale również ich pielęgnacji. Zasady stosowania płynu do soczewek znajdują się również na ulotce każdego opakowania preparatu, a także na stronie sprzedawcy internetowego oraz producenta.  

soczewka i płyn

W celu oczyszczenia szkieł kontaktowych wylewamy małą ilość płynu do soczewek na dłoń, a następnie delikatnie opuszkiem pocieramy soczewkę. Pod koniec czyszczenia soczewkę płuczemy preparatem, a następnie odkładamy do specjalnego pojemnika, który wcześniej powinien być wypełniony płynem do szkieł kontaktowych. 

Jak wybrać odpowiedni płyn do soczewek – zasady 

Wybór odpowiedniego płynu do soczewek nie jest trudny. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań okulistycznych, warto zdecydować się na płyn wielofunkcyjny. Dzięki temu nie trzeba dopasowywać płynu do soczewek do rodzaju szkieł kontaktowych oraz stylu życia. Jeśli jednak nosimy soczewki twarde, konieczny będzie zakup specjalistycznego preparatu dedykowanego. Do soczewek miękkich nada się większość dostępnych na rynku płynów do soczewek. Dla pewności warto zapytać specjalistę.