Poradnik dla osób noszących soczewki – jak dbać o nie i uniknąć powikłań?

soczewki

Soczewki są już od dłuższego czasu świetną alternatywą dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Miało to szczególne znaczenie, kiedy kilkanaście lat temu wybór oprawek nie był zbyt atrakcyjny. Jednak wciąż i dzisiaj wiele osób staje przed podjęciem decyzji o wyborze pomiędzy okularami a soczewkami. W poniższym tekście sprawdzamy, jak należy dbać o szkła kontaktowe, by służyły jak najlepiej i jak z nich korzystać na co dzień, by uniknąć powikłań.

Najważniejsze zasady pielęgnacji soczewek

Podstawową zasadą korzystania z soczewek jest to, żeby przy ich zakładaniu, zdejmowaniu i pielęgnacji mieć idealnie czyste ręce. Zabezpieczasz się w ten sposób przed przenoszeniem do oczu groźnych bakterii, wywołujących stany zapalne. Osuszając ręce po umyciu, użyj ręcznika jednorazowego. To ważne, dlatego że na materiałowym szybko rozwijają się bakterie.

Jeśli nie używasz soczewek jednodniowych, które na wieczór zdejmujemy i wyrzucamy do śmieci, będzie potrzebny specjalny płyn do pielęgnacji soczewek, którego będziesz używać do mycia i przechowywania kontaktów przez noc. Dobrym wyborem będą tutaj płyny wielofunkcyjne, często wzbogacone o dodatkowe składniki nawilżające i łagodzące. To ważne, dlatego że długie godziny noszenia soczewek mogą prowadzić do wysuszenia oka i powstawania podrażnień, potęgując nieprzyjemne uczucie ciała obcego w oku. 

Jak krok po kroku pielęgnować soczewki?

  • Dokładnie umyj i wysusz ręce papierowym ręcznikiem.
  • Wyjmij soczewki z pojemniczka i dodatkowo opłucz je świeżym płynem z butelki.
  • Załóż soczewki, przy czym zawsze pamiętaj o tym, by zakładać je w tej samej kolejności – dzięki temu unikniesz pomyłek.
  • Opłucz pojemnik na soczewki z użyciem płynu, po czym ułóż go do góry dnem na chusteczce i pozostaw do wyschnięcia.
  • Nigdy nie płucz soczewek wodą – nie jest idealnie sterylna, a do tego nierzadko zawiera kamień.
  • Przy zdejmowaniu soczewek napełnij pojemniczek świeżą porcją płynu.
  • Zdejmij soczewki.
  • Każdą soczewkę zwilż płynem i delikatnie czyść palcem przez chwilę.
  • Włóż soczewki do pojemniczka i zamknij go szczelnie na noc. 

Jak postępować, by uniknąć powikłań po noszeniu soczewek?

Jeden z kroków służących ku temu, by uchronić się przed przykrymi skutkami noszenia soczewek, został już wspomniany – chodzi o higienę. Jest ona podstawą, by zachować jak największy poziom sterylności soczewek podczas użytkowania. 

Pamiętaj również o stosowaniu się do zaleceń lekarza. To właśnie on na podstawie swojej wiedzy i zgromadzonych wyników badań dobiera dla Ciebie najlepszą metodę i określa maksymalny czas, przez jaki możesz bezpiecznie nosić soczewki w ciągu doby. Przestrzegaj tego i nie próbuj dobierać soczewek samodzielnie. 

Przestrzegaj wyżej wymienionych zasad pielęgnacji. A dodatkowo pamiętaj o tym, że płyn do czyszczenia wraz z pojemniczkiem należy wymieniać nie rzadziej niż raz na 3 miesiące – tylko tak zapewnisz sobie największą sterylność akcesoriów do pielęgnacji.

soczewki

Nie zaniedbuj kontroli wzroku. To, że metoda korekcji została już dobrana, nie oznacza, że możesz zaniedbać wizyty u specjalisty. Wręcz przeciwnie, wada może ulegać zmianie, co wymaga szybkiej reakcji i w razie potrzeby wymiany soczewek na silniejsze lub słabsze.

Nie przekraczaj zalecanego czasu noszenia soczewek. W przeciwnym wypadku może dojść do groźnych powikłań lub nawet uszkodzenia narządu wzroku. Nigdy nie śpij w soczewkach, które nie są do tego przystosowane.

Daj czasem odpocząć oczom od soczewek. Nieustanne noszenie szkieł kontaktowych potrafi być męczące dla gałki ocznej, dlatego, kiedy nie masz wyraźnej potrzeby, by zakładać szkła, postaraj się wybierać okulary. Twoje oczy Ci podziękują.

Rozważ modele z filtrem UV. Obecnie nie tylko okulary korekcyjne są wyposażone w filtry przeciwsłoneczne – również i soczewki są wzbogacone o taką cechę. Jeśli chcesz zapewnić dodatkową ochronę swoim oczom, zapytaj swojego lekarza o tego typu modele.

Jak widać, noszenie soczewek jest nie tylko codziennym ułatwieniem – wymagają one również przestrzegania zasad i dbałości o higienę, tak aby Twoje oczy nie tylko otrzymały właściwe narzędzie korekcyjne, lecz też były bezpieczne w każdej chwili.