Czym różni się praca optyka, okulisty i optometrysty?
Wizyta u okulisty to jedyny sposób na prawidłowe dobranie odpowiedniej mocy okularów lub soczewek kontaktowych pozwalających na poprawę ostrości wzroku. Choć zarówno w Internecie, jak i w marketach można spotkać dziś duży wybór okularów „do czytania”, soczewek, czy pełnoprawnych okularów korekcyjnych, nie należy kupować ich zupełnie w ciemno, bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. W dużych miastach takich jak Wrocław, Opole, Gliwice, Legnica czy Oleśnica gabinetów jest jednak wiele, a wśród przyjmujących w nich specjalistów można spotkać nie tylko okulistów, ale i optyków, czy optometrystów. Czym różnią się ich specjalizacje i do kogo warto się wybrać?
Czym różni się praca optyka, okulisty i optometrysty?
Choć praca każdego ze wspomnianych specjalistów wiąże się bezpośrednio z leczeniem i profilaktyką zdrowia oczu, możliwości każdego z nich w zakresie pomocy pacjentowi są dość różnorodne. Najpopularniejszy z powyższych specjalistów, okulista, to z definicji osoba odpowiedzialna za diagnozowanie i leczenie chorób oczu. Z reguły to właśnie do okulisty należy zgłaszać się w przypadku nagłego pogorszenia się wzroku, odczuwanych dolegliwości w obrębie oczu (np. bóle oczu czy bóle głowy promieniujące z okolicy oczu), a także przy pojawieniu się fizycznych, widocznych objawów niepokojących zmian w obrębie układu wzrokowego.
Optometryści, w przeciwieństwie do okulistów, nie zajmują się specyficznymi chorobami wzroku, a problemami refrakcji i związaną z nimi korekcją. To do optometrysty udamy się, gdy stosowane dotąd okulary przestają spełniać swoją rolę i gdy ostrość widzenia pogarsza się pomimo stosowanych pomocy optycznych. Optometrysta może jednak zająć się także rehabilitacją pacjentów wracających do zdrowia po operacjach oczu, w tym po operacji zaćmy czy laserowej korekcji wzroku.
Ostatnim w gronie specjalistą jest optyk, którego rola ogranicza się do przygotowywania okularów korekcyjnych na podstawie wyników badań i recepty od okulisty lub optometrysty. Optyk zajmie się więc pomocą w dobieraniu odpowiednich oprawek, zaproponuje zastosowanie odpowiednich szkieł pasujących do danej oprawki czy wreszcie zajmie się naprawą uszkodzonych oprawek lub wymianą szkieł na nowe, o zmienionej mocy, zgodnie z zaleceniami optometrysty.
Okulista, optyk, czy optometrysta – kto powinien dobrać Twoje okulary?
Zgodnie z opisaną wyżej charakterystyką podstawowych specjalizacji w obrębie okulistyki, wizyta u okulisty, optometrysty lub optyka powinna być podyktowana konkretnymi potrzebami pacjenta. W Centrum Okulistycznym OneDayClinic, posiadającym placówki we Wrocławiu, Opolu, Gliwicach, Legnicy i Oleśnicy, do dyspozycji pacjentów są zarówno optometryści, oferujący kompleksowe badania wzroku i pomoc w doborze odpowiedniej korekcji okularowej, jak i okuliści, do których możemy trafić z zalecenia optometrysty w celu pogłębienia wykonanych badań.
W wielu przypadkach to właśnie wizyta u tego pierwszego wystarczy, by odnaleźć najskuteczniejszy sposób korekcji wady wzroku i poprawić znacząco jakość codziennego życia pacjenta. Gabinet okulisty warto odwiedzić, gdy nie wiemy do końca co jest przyczyną odczuwanych objawów i gdy sama korekcja może okazać się niewystarczająca do osiągnięcia pełnej sprawności wzrokowej. To okulista zajmie się także diagnozowaniem i leczeniem pierwszych objawów zaćmy, jaskry, AMD czy zespołu suchego oka.
Zbadaj wzrok i wybierz odpowiednią drogę leczenia ze specjalistami OneDayClinic
Stworzone przez właścicieli rozpoznawalnej kliniki leczenia zaćmy OneDayClinic centra okulistyczno-optyczne oferują zarówno pacjentom nowym, jak i tym wracającym z leczenia w klinice możliwość przebadania wzroku zupełnie bezpłatnie. Przyjmujący zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie specjaliści są w pełni przygotowani do diagnozowania i korygowania najbardziej powszechnych wad wzroku, a także kompleksowego badania i leczenia różnorodnych schorzeń związanych ze zdrowiem oczu.
Regularne wizyty w gabinecie okulisty lub optometrysty to nie tylko okazja, by zadbać o ciągłe korzystanie z prawidłowo dopasowanej korekcji okularowej lub perfekcyjnie dobranych soczewek kontaktowych, ale też najlepsza szansa na wczesne wykrycie niepokojących zmian mogących sugerować rozwijanie się jednej z wielu chorób wzroku związanych z wiekiem i postępującym starzeniem się struktury oka. Nie ważne, którego specjalistę wybierzesz – optyk, okulista i optometrysta, choć zajmują się innymi aspektami zdrowia oczu, zawsze pokierują w stronę najbardziej optymalnej drogi leczenia.