Jak się przygotować do USG brzucha?
USG to badanie medyczne, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do rejestrowania obrazów z wnętrza Twojego ciała.
Technologia badania ultrasonograficznego jest podobna do tej stosowanej w radarach i sonarach, które pomagają wojsku wykrywać samoloty i statki. Dzięki USG lekarz będzie mógł zobaczyć, czy masz problemy z jakimiś organami, naczyniami i tkankami i bez konieczności wykonywania nacięcia.
W przeciwieństwie do innych technik obrazowania, badanie ultrasonograficzne nie wykorzystuje promieniowania. Z tego powodu jest to preferowana metoda obrazowania rozwoju płodu w czasie ciąży, ponieważ nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla dziecka w łonie matki.
Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?
Badanie USG jamy brzusznej pozwala na obserwację narządów jamy brzusznej (wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek i pęcherza moczowego), jajników i macicy w przypadku kobiet oraz prostaty w przypadku mężczyzn. Najczęstsze powody przeprowadzania badania to:
- Gdy głównym objawem pacjenta jest ból brzucha, badanie USG jest dobrą metodą wykluczenia patologii dróg żółciowych.
- Jest to podstawowy test do identyfikacji poważnych chorób, takich jak rak nerki, rak trzustki i rak wątroby, jak również wielu patologii w tych obszarach.
- Można zbadać stan aorty brzusznej.
- Innym częstym zastosowaniem USG jamy brzusznej jest badanie pomocnicze przy biopsji wątroby lub nerki albo przy drenażu ropni zlokalizowanych w narządzie jamy brzusznej.
Przebieg badania
Technik ultrasonograficzny naniesie na Twoją skórę specjalny płyn nawilżający. Pomoże to w przenoszeniu fal dźwiękowych, zapobiegnie tarciu i ułatwi pocieranie przetwornika ultradźwiękowego, który wyglądem nieco przypomina mikrofon.
Przetwornik wysyła przez ciało fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rezonują, gdy trafiają na gęsty obiekt, taki jak narząd lub kość. Te echa są odbijane z powrotem do komputera i tworzą obrazy, które będą interpretowane przez lekarza.
W zależności od badanego obszaru może być konieczna zmiana pozycji, aby umożliwić technikowi lepszy dostęp. Po badaniu żel zostanie usunięty ze skóry.
Badanie ultrasonograficzne trwa zazwyczaj mniej niż 30 minut, w zależności od badanego obszaru. Po zakończeniu zabiegu będziesz mógł wykonywać swoje normalne czynności.
Po badaniu USG
Po tym jak badanie zostanie już wykonane, lekarz przejrzy obrazy, badając je pod kątem nieprawidłowości. Pacjent zostanie przyjęty w celu omówienia wyników badań lub umówienia się na wizytę kontrolną. Jeśli w badaniu ultrasonograficznym zostanie wykryte coś nieprawidłowego, konieczne może być poddanie się innym dalszym badaniom, takim jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub biopsja próbki tkanki, w zależności od badanego obszaru.
Jeśli lekarz może postawić diagnozę na podstawie samego badania ultrasonograficznego, jest możliwe natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.
Jakie choroby można wykryć w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej jest badaniem niezbędnym do rozpoznania różnych patologii w obrębie jamy brzusznej, takich jak m.in.:
- kamica żółciowa lub nerkowa,
- zakażenie pęcherzyka żółciowego (zapalenie pęcherzyka żółciowego),
- rak nerki, rak trzustki i rak wątroby,
- zakażenia nerek,
- zapalenie trzustki,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- Tętniaki.
W jaki tposób należy przygotować się do badania USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej wymaga szczególnego przygotowania na kilka godzin przed badaniem, stosując się do bardzo prostych wytycznych:
- należy być na czczo przez 6-8 godzin przed badaniem,
- należy wypić około litra wody i utrzymywać pęcherz moczowy w stanie pełnym przed badaniem w przypadku badań macicy i pęcherza moczowego.
Należy bezwzględnie przestrzegać tych wymogów oraz wszelkich innych wskazanych przez osobę wykonującą badanie tak, aby zadbać o bardzo wyraźne obrazy narządów, a tym samym uzyskać optymalny wynik badania, co pomoże postawić właściwą diagnozę.
Grunt to profilaktyka
Jeśli uskarżasz się na ból brzucha, który się nasila, nie mija i po prostu Cię niepokoi, warto umówić się na badanie USG. Niezależnie od dolegliwości, każdy problem wykryty wcześnie, to gwarancja większej skuteczności leczenia. Dlatego warto już dziś skontaktować się z placówką oferującą diagnostykę w Jeleniej Górze, aby umówić się na dogodny termin Twojego badania USG.