Gdzie szukać pracy dla lekarzy za granicą?
Decyzję o emigracji i podjęciu pracy za granicą podejmuje dziś coraz więcej lekarzy, pielęgniarek i specjalistów w dziedzinie medycyny. Wyjazdy zarobkowe w tej specyficznej branży nie są co prawda niczym nowym, jednak ostatnie lata pokazują, że tendencja do wyjazdów nie zamierza w żaden sposób ustąpić i z roku na rok wręcz powiększa się. Głównym powodem wyjazdów zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych lekarzy wydają się być kwestie zarobkowe – w Polsce w dalszym ciągu zmagamy się z niskimi jak na europejskie czy światowe standardy płacami i choć z pozoru wydawać by się mogło, że podwyżki są, warunki pracy dla lekarzy w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. Kiedy już jednak zapadnie decyzja o wyjeździe, pojawia się kolejny problem – gdzie i jak szukać ofert pracy dla lekarzy?
Wybór kraju docelowego
Zanim przystąpisz do poszukiwania ofert pracy za granicą, warto zastanowić się jakie kraje interesują Cię najbardziej. Czy będą to zimne kraje skandynawskie, niepewna w ostatnich latach Wielka Brytania, a inne państwa członkowskie Unii Europejskiej? Jedno jest pewne – Europa wykazuje obecnie naprawdę wysokie zapotrzebowanie na lekarzy i w krajach takich jak Szwecja, Dania, czy Francja o pracę dla lekarzy naprawdę nie trudno. Wybór kraju, w którym znalezienie pracy będzie dla ciebie najłatwiejsze zależy w dużej mierze od wybranej przez ciebie specjalizacji – podczas gdy w Anglii najbardziej potrzebni zdają się być lekarze ogólni (general practitioners), o tyle w Szwecji czy Francji znacznie bardziej doceniani są specjaliści od chorób układu trawiennego oraz psychiatrzy i psycholodzy.
Istotną kwestią wartą przemyślenia będzie też język urzędowy obowiązujący w danym kraju. Anglia przoduje tu pod kątem przystępności języka – w mniejszym lub większym stopniu język angielski znają dziś wszyscy, co znacznie ułatwia przyswojenie go na poziomie biegłości wymaganej przez brytyjski NHS. Ci, którzy nie mają problemów z nauką języka mogą z powodzeniem starać się o pracę w innych krajach UE mając na uwadze fakt, że konieczne może być odbycie kursów językowych poświadczających znajomość danego języka.
Poszukiwanie pracy – gdzie zacząć
Dzięki postępowi technologicznemu wszechobecnemu Internetowi, lekarze są dziś w stanie poszukiwać pracy na wiele skutecznych sposobów. Jednym z nich może być znalezienie agencji zatrudnienia w kraju docelowym i skorzystanie z jej pomocy podczas poszukiwania pracy. Agencje zatrudnienia pomagają kandydatom nie tylko z samym procesem poszukiwania ofert pracy, ale i relokacją w celu jej podjęcia. Kolejnym dobrym pomysłem jest przyjrzenie się prywatnym ośrodkom leczenia i ofertom pracy publikowanym na ich stronach internetowych, choć metoda ta okazuje się często zawodzić ze względu na priorytet, jaki w wielu przypadkach zyskują właśnie agencje. Na rynku istnieje dziś również wiele agencji polskich celujących w sektor medyczny za granicą. Firmy takie jak Paragona pomogą ci przejść przez proces rekrutacji i relokacji, zapewniając wszystkie konieczne kursy i szkolenia i gwarantując naprawdę dobre warunki zatrudnienia. Ostatnią, choć równie ciekawą i skuteczną możliwością dla poszukujących pracy lekarzy jest sieć europejskich ofert pracy EURES, która umożliwia wyszukiwanie ofert pracy we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EURES działa jak swoisty Urząd Pracy i współpracuje ze wszystkimi odpowiednikami polskiego PUP za granicą.
Przygotowanie formalne
Pamiętaj – sama chęć pracy za granicą nie wystarczy. Aby móc ubiegać się o posadę lekarza w jakimkolwiek kraju poza granicami Polski konieczne jest udanie się do Naczelnej Izby Lekarskiej celem pobrania zaświadczenia o podstawie etycznej. Zaświadczenie takie jest wymagane do uznania kwalifikacji zawodowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Poszukiwanie pracy w środowisku medycznym nie jest dziś skomplikowane – Polacy są coraz częściej doceniani za umiejętności i wiedzę, a dyplomy zdobyte przez nich na polskich uczelniach znaczą w świadomości światowych ośrodków medycznych coraz więcej. Polscy lekarze są zatrudniani za granicą chętnie, a szczególną popularnością cieszą się w krajach skandynawskich, gdzie dążenie krajów do jak najlepszych warunków pracy i jak najniższej liczby pacjentów przypadających na jednego lekarza jest najbardziej zauważalne.