Ból głowy przy noszeniu soczewek – jak mu zaradzić?
Zdarza się, że kiedy zaczynamy używać soczewek kontaktowych, początkowo doświadczamy bólu głowy, co związane jest z pewnym okresem adaptacji oczu do nowej jakości widzenia.
Jednak jeśli nosisz soczewki kontaktowe od jakiegoś czasu i zaczynasz cierpieć na bóle głowy regularnie i bez wyraźnego powodu, najlepiej od razu udać się do optometrysty, aby dowiedzieć się, czy dyskomfort rzeczywiście jest związany z oczami, czy też z całkowicie innym problemem.
Podczas takiej wizyty pamiętaj, aby wspomnieć specjaliście o wszystkich możliwych szczegółach – kiedy dyskomfort się zaczął, czy jest on związany z jakąś konkretną czynnością i o jakiej porze dnia się pojawia.
Najczęstsze przyczyny bólu przy noszeniu soczewek
Jeśli ból głowy faktycznie jest bezpośrednio powiązany z noszeniem soczewek kontaktowych, zazwyczaj jest on spowodowany:
– źle dobranymi szkłami kontaktowymi: nie jest to często sytuacja, ale jeśli popełniono błąd w recepcie i nosisz soczewki zbyt słabe lub zbyt mocne, może to prowadzić do zmęczenia oczu i bólów głowy. Jeśli to rzeczywiście jest przyczyną Twoich dolegliwości, wymiana soczewek na te o prawidłowych parametru będzie rozwiązaniem całego problemu;
– odwodnionymi soczewkami: soczewki kontaktowe mogą zacząć wysychać po noszeniu ich przez kilka godzin, co powoduje ucisk powodujący dyskomfort oczu i możliwe migreny;
– suchością oczu: suchość oczu powoduje dyskomfort i napięcie w głowie. Taki stan sprawia, że jesteśmy bardziej wrażliwi na światło mrużąc oczy co jakiś czas;
– syndromem widzenia komputerowego: jeśli pracujesz przy komputerze przez kilka godzin dziennie, ryzykujesz wystąpienie Syndromu Widzenia Komputerowego (CVS) powodującego zmęczenie i dyskomfort oczu. Chociaż samo noszenie soczewek kontaktowych niekoniecznie zwiększa ryzyko wystąpienia tej przypadłości, zwiększa jednak szanse, że soczewki będą bardziej suche, co w następstwie może spowodować bóle głowy. Rozmawiając o swoich bólach głowy z optometrystą, należy koniecznie wspomnieć o częstotliwości oraz o czasie pracy przy komputerze, a także o tym, czy bóle występują częściej podczas pracy czy po niej – te informacje pomogą w postawieniu diagnozy;
– infekcją: alergie i niektóre dolegliwości, które powodują przekrwienie zatok, są również odpowiedzialne za wiele rodzajów bólu głowy. Wynika to ze specyficznej budowy zatok, które to znajdują się wokół i za oczami.
Jak zaradzić bólowi? Wskazana jest konsultacja u optometrysty
Nawet jeśli Twój optyk stwierdzi, że bóle głowy nie są spowodowane przez soczewki kontaktowe lub oczy, kompleksowe badanie wzroku jest dobrym sposobem na wykluczenie innych możliwych przyczyn. Optometrysta może w razie potrzeby skierować Cię do innego specjalisty w tej dziedzinie w celu dalszych konsultacji oraz całkowitego rozwiązania problemu.
Pamiętaj, że ludzkie ciało jest niezwykle mądre i, generując ból, wysyła nam konkretny sygnał, który działa niczym rodzaj alarmu ostrzegającego nas, że coś złego dzieje się w naszym ciele. Nasilający się i powtarzający się ból głowy to wyraźny sygnał wysyłany do nas przez nasz organizm, którego na pewno nie powinniśmy lekceważyć.
Już dziś zadbaj o zdrowie Twoich oczu i wzroku. Jeśli cierpisz na ból głowy i podejrzewasz, że jest on spowodowany przez soczewki, skorzystaj z pomocy swojego optometrysty, który na pewno nie zbagatelizuje Twojego problemu i zadba o to, byś z ich noszenia czerpał jedynie komfort i czystą przyjemność.